Chat yaparak evlendiler ama verem onları ayırdı

Son Güncelleme: 12.09.2020 07:40

İnternette Chat yaparak tanışan ve daha sonra evlenen genç çiftleri verem hastalığı ayırdı. Şimdi birisi kara toprakta diğeri ise onun acısı ile hastanelerde. Amansız hastalığa yenik düşen Türk kızı Zeliha Tanerin cenazesinin de henüz Türkiyeye gelmediği öğrenildi. Buyrun detaylar;

Denizlili 27 yaşındaki Zeliha Taner, internette sohbet yaparken tanıştığı ve aşık olduğu Brezilyalı bilgisayar mühendisi 31 yaşındaki Fabio Massalino ile 7 ay önce evlendi. Zeliha, verem hastalığına yakalandığı Brezilya’nın Compo Corende kentinde bir hafta önce hastanede öldü. Kızlarının cenazesini Türkiye’ye getirtmek için bir haftadır mücadele veren baba Mevlüt Taner, “Bu acı günümüzde Türk devletini yanımda görmek isterdim. Ama bizimle kimse ilgilenmedi. En çok buna üzülüyorum” dedi.

Denizli’nin Zafer Mahallesi’nde dokuma atölyesi bulunan babası Mevlüt ve ev kadını annesi Ayşe Taner ile birlikte oturan, açık lisede öğrenimine devam ederken İngilizce kursuna da giden Zeliha Taner, bir yıl önce internette Brezilyalı bilgisayar mühendisi Fabio Massalino ile tanıştı. İki genç arasındaki yakınlaşma kısa sürede aşka dönüştü.

ZATÜRRE, BÖBREK TAŞI VE VEREM

Denizli’ye gelip üç ay kalan Brezilyalı Fabio ile Zeliha ailelerin de onayıyla evlenme kararı aldı. Çift, 17 Temmuz 2009 tarihinde Denizli’de yapılan düğünle evlendi. Düğünden bir hafta sonra da Massalino çifti Brezilya’ya giderek Compa Corende kentine yerleşti. Brezilya’da önce zatürre hastalığına yakalanan ardından da böbrek taşı düşüren Zeliha için geçen kasım ayında ise verem teşhisi konuldu. Bir süre tedavisi ilaçla devam eden Zeliha, şubat ayının ilk haftasında ameliyata girdi. Veremle mücadele eden Zeliha, enfeksiyon kapınca 16 Şubat’da Compa Corende kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

CENAZENİN NAKLİ İÇİN PARA TOPLUYORLAR

Eşi Fabio’nun verdiği Zeliha’nın vefatı haberiyle Denizli’deki ailesi sarsıldı. Ayşe- Mevlüt Taner çifti, damatları Fabio’dan Denizli’ye defnetmek istedikleri kızları Zeliha’nın cenazesini göndermesini rica etti. Ancak, hastane, nakil, cenaze şirketi ve uçak parası dahil 10 bin dolar tutan masrafları karşılayamayacağını söyleyen damat Fabio, şu an ailenin ricasını yerine getiremeyeceğini kaydetti.

Acılı baba Mevlüt Taner, “Fabio çok iyi bir insan. Kızımla birbirlerini çok sevdiler ve evlendiler. Kızımın cenazesini göndermesini istedik. Damadımın maddi durumu iyi değil. Parayı tedarik edemedi. Ben de kendisinden rica ettim. ‘Cenazeyi getir, masrafları ben burada karşılarım’ dedim. Yakınlarımın kapısını çaldım, yardım istedim. Henüz parayı ben de denkleştiremedim, ama sonuçta bu parayı bir şekilde bulacağız. Fabio’nun arkadaşları şu anda para topluyor. Cenazemizin perşembe ya da cuma günü yola çıkmasını bekliyoruz. Kızımı Denizli’de toprağa vereceğiz” diye konuştu.

‘TÜRK DEVLETİ YANIMIZDA OLMADI’

Zafer Mahallesi’nde kirada oturduğu evin yanındaki küçük bir dokuma atölyesini çalıştıran Mevlüt Taner, acılı gününde Türk devletinin yanında olamamasına çok üzüldüğünü söyledi. Taner, yıllardır devletine vergi ödediğini, askerlik görevini başarıyla yaptığını dile getirdi. Taner, “Tanıdıklarımızın vasıtasıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Brezilya’nın Ankara Büyükelçiliği’ni aradık. Eski bir milletvekili devreye girdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım istedi. Ama olumlu yanıt alamadık. Madem ki güçlü devletiz, güçlü devletin vatandaşını dünyanın neresinde olursa olsun sahip çıkması gerekmiyor mu? 10 bin dolar için kızımın cenazesi bir haftadır Brezilya’da bir hastanenin morgunda bekliyor. Kendim Denizli Belediyesi’ne gittim, durumu anlattım, onlar da yapacakları bir şey olmadığını ifade etti. Damadım Fabio, parayı bulur bulmaz kızımı getirecek onu toprağa vereceğiz” dedi.

Yorum yapın