Facebook Chat Sisteminde Polis iz Sürüyor

Son Güncelleme: 12.09.2020 08:27

Polisler artık yoğun olarak kullanılan Facebook üzerindede iz sürmeye suçluları yakalamaya başladı. Bu uygulama sayesinde Hindistanda bir çok kişi yakalanmış durumda işte detaylar;

Facebook`un trafik ihlali tespiti ve ihlali yapanın cezalandırılmasında rol oynadığını biliyor muydunuz? Hindistan polisi başlattığı yeni uygulamayla yüzlerce trafik suçunu tespit ediyor.

Müfettiş Yaşvant Silva, yedi kişilik ekibiyle Yeni Delhi`deki trafik kontrol odasında bilgisayar ekranlarına kilitlenmiş durumda. Sosyal paylaşım sitesi Facebook`un sayfası açık. Ama durum düşündüğünüz gibi değil. Ne chat yapıyor, ne yüklenen eğlenceli videoları izliyor ne de arkadaşlarının sayfalarına yorum yazıyorlar.

Mesele ciddi ve bu ekip çok önemli izler peşinde. Zira Facebook`ta oluşturulan bu sayfa üzerinden Hindistan`ın başkentindeki trafik ihlallerine ilişkin fotoğraflı ihbarları” takip ediyorlar.

Halk şikâyetleriyle destek veriyor

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Müfettiş Yaşvant Silva halkın trafik ihlalleriyle mücadelede verdiği destekten memnun ve “Son üç ayda Facebook`ta sayfamızı takip eden ve ihlalleri ortaya koyan fotoğrafları yükleyenlerde artış oldu diyor.

Silva, “Biz şikâyetleri inceliyor ve üst makamlara ya da ilgili karakollara bildiriyoruz. Bazen de mümkünse ihlali yapanı olay mahallinde buluyoruz” sözleriyle görevlerinin ayrıntılarını aktarıyor.

Fikir babası sonuçtan memnun

Dünyada en çok yol kazasının yaşandığı ülke Hindistan. Ulusal Suç Bürosu`nun raporuna göre kazaların yol açtığı ölümler 135 bini aştı. Trafik Dairesi, ruhsatlı araç sayısının 6 milyon 500 bini aştığını ve her gün binlik bir artış olduğunu bildirdi. Bu nedenle trafik ihlallerinin önüne geçilmesi büyük bir öncelik teşkil ediyor. Facebook`un trafik suçlarının önlenmesinde bir araç olarak kullanılması fikri, polis yetkilisi Satyendra Garg`a ait. Garg şunları aktarıyor: “Facebook projesine Mayıs ayında başladık ve üç aylık bir süre içersinde bize 21 bin kişi katıldı. Vatandaşlar, hatta polisler tarafından işlenen trafik suçlarını gözler önüne seren 400`ü aşkın fotoğraf yüklendi. Bu, herkesin yollardaki ihlaller karşısında bir şeyler yapılması gerektiğine inandığını ortaya koyuyor.

Polisler de suçüstü yakalanıyor

Bu uygulama sayesinde trafik kullarına uyulmasını sağlamakla yükümlü trafik polislerinin ihbar edilmesi de gayet tabii ki bir hayli dikkat çekici. Satyendra Garg, gereğini yaptıklarını söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Polislerin hatta trafik polislerinin trafik ihlalini ortaya koyan çok sayıda fotoğraf var. Örneğin kask takmadan motosiklet kullanan bir trafik polisi gibi… Bu polislere karşı disiplin cezaları uygulandı. Bazılarını trafik birimlerinden aldık; çünkü en başta onların kurallara uymaları gerekiyor.”

Facebook`u sadece Hindistan polisi kullanmıyor. ABD ve İsrail`in de Facebook`ta halkı değişen yasal düzenlemeler konularında bilgilendiren, hatta halkı suçlarla mücadelede işbirliğine çağıran sayfaları var.

Kaynak: http://sohbet.nazlim.net

Yorum yapın