Facebook Chat Hizmetine Çocuğunuzuda Ekleyin

Son Güncelleme: 19.09.2020 11:47

Facebook Chat Hizmetine Çocuğunuzuda Ekleyin – Bunun nedeni ise çocuğunuzu Facebook’tan uzak tutmayı başaramayacağınız için en azından kontrolü sağlamanızı sağlaması olduğu belirtilmiş.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), çocukların internette karşılaşabileceği riskler konusunda ailelere bir dizi uyarı yaptı: Yasakçı olmayın, kontrollü kullandırın

Kayseri’de kaybolan ve 1.5 yıl sonra geçen hafta cesetleri gömülü halde bulunan üç çocuğun katil zanlısı Uğur Veli G.’nin Facebook’taki arkadaş listesinde 21 çocuğun bulunması ve pedofilik eğilimlerinin saptanması gözleri internetteki tehlikelere çevirdi. AKŞAM’a konuşan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen çocukları ve ailelerini internetin risklerine karşı uyarmak ve bilinçlendirmek için iki ayrı rehber yayınladıklarını hatırlattı. Ailelerin özellikle sosyal ağlar, online oyunlar, blog siteler ve Sohbet odaları konusunda bilgi edinmesi gerektiğini aktaran Şen, çocuklarının güvenliinternetkullanımını sağlamak için öncelikle ailelerin internetin güvenli kullanım yöntemlerini öğrenmesini istedi. Evdeki bilgisayarın, salon ve oturma odası gibi ortak yaşam alanında kurulmasını isteyen Şen, ‘Bilgisayar, ailenin hep birlikte zaman geçirdiği odada olursa, çocuğunuzun internetle ilişkisini daha rahat kolay kontrol edersiniz’ diye konuştu.

YABANCIYLA ARKADAŞLIK
Yapılan araştırmalara göre yabancılarla kolayca arkadaş olan çocukların yüzde 26’sı sosyal paylaşım sitelerinde hiçbir aile ferdiyle arkadaş olmuyor. Çocukların yüzde 44’ü kişisel bilgilerini sosyal paylaşım sitelerinden paylaşıyor.

BU UYARILARI DİKKATE ALIN
– Çocuklarınızı internetin tehlikeleri konusunda uyarın.
– Yasakçı olmayın. Aksi halde bir daha sizinle bir şey paylaşmaz ve tehlikelere karşı savunmasız kalır.
– İnternet kullanımı ve süresiyle ilgili kurallar koyun, ebeveyn kontrol programları kullanın
– Bilgisayarı oturma odasına kurun, böylece çocuğunuzun yaptıklarını kontrol edin.
– Çocukların 13 yaşından önce Facebook,Twitter gibi ağlara üye olmaması gerekiyor.
– Sosyal ağ üyeliklerini ve arkadaşlıklarını daha kolay izlemek için siz de çocuğunuzla sosyal ağlarda arkadaş olun.
– Özel bilgilerini asla başkasıyla paylaşmamaları gerektiğini söyleyin.
– İnternette tanıştığı kişilerle asla tek başına görüşmesinler. Tanımadığı kişilerden gelen e-mailleri açmasınlar.

Yorum yapın