Facebook Chat çıktı Boşanmalar Arttı

Son Güncelleme: 14.09.2020 04:02

Facebook Chat sistemi sayesinde Türkiyede ve dünyada suç oranları ile birlikte boşanma oranlarıda arttı. Genelde boşanan erkeklerin en büyük derdi Facebook Chat ortamı. İşte ayrıntılar;

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve Messenger gibi sohbet ortamları boşanma nedenlerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Çiftler şiddet ve aldatmadan sonra boşanma nedeni olarak artık facebook`u gösteriyor. İnternet ortamındaki aldatmalardan dolayı boşanmaların çok olduğunu söyleyen Kayseri 3. Aile Mahkemesi Hakimi Ali Akın, `Facebook, Twitter, Messenger boşanma nedenlerinde ilk sıralarda yer alıyor` dedi.

MASUM BAŞLAYIP KÖTÜ BİTİYOR

Son zamanlarda bu tür boşanmaların çok arttığına dikkat çeken Akın sözlerine şöyle devam etti: `Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarından dolayı aldatıldığını söyleyip boşanmak isteyen çok insan var. Facebook`a fotoğraflarını koyuyor eşler. İlk başta masumane duygularla başlıyor bu sohbetler. Ama sonrasında gönül işine kadar gidiyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Masumane başlayan arkadaşlık, aldatmaya kadar gidiyor.`

DİLEKÇELERDE CHAT DERDİ

Dava dilekçelerinde eşlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında ise görüntülü chat. Aile hakimi Ali Akın `Eşlerini uyutup kamera açıp konuşmaya başlıyorlar. Önceleri aldatma oranları düşüktü. Şimdi herkes ellerindeki telefonla tuvalette bile konuşuyor.Toplumdaki aile yapısını internet ve cep telefonları bozdu. İnternet ve cep telefonu iyi yönde kullanıldığı takdirde çok iyidir ancak şu günlerde bu genelde kötü yönde kullanılmaya başlandı` dedi.

İLİŞKİDEKİ KOPUKLUĞU FACEBOOK DOLDURUYOR

Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy klinik araştırmaların da sosyal paylaşım ve sohbet sitelerin çiftlerin arasını bozduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Demirsoy, `Bilgisayar oyunları, sanal alem çiftlerin ayrı ayrı zaman geçirmesine neden oluyor. Bu tür sitelerde kişiler çocukluk arkadaşlarını arıyor. Bir takım 3. kişilerle ilişkilerin başlaması, çiftlerin ilişkisini tehlikeye atıyor. Bu tür siteler bağımlılığa bile neden oluyor` ifadesini kullandı. Kişilerin neden bu tür sitelere başvurduğunun da önemli olduğunu altını çizen Demirsoy, `Asıl sorun bu tür sosyal paylaşım ağlarının çiftlerin ilişkisinde kopukluk olduğunda boşluğu dolduran bir unsur olmasıdır` diye konuştu.

SOHBET SİTELERİ ŞÜPHELENDİRİYOR

Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarının eşler arasında `Acaba hayatında başka biri mi var?` sorusunu da beraberinde getirdiğini söyleyen Prof. Arif Verimli, bu durumun ilişkilerinde özellike `güven` sorunu yarattığını söyledi. Prof. Verimli, `Çözülmemiş sorunları olan çiftler, eşlerinin uzun süre bilgisayar başında olmasından bile tedirgin olabilir. Bu durum bir süre sonra çiftlerin arasında ciddi şekilde açılmasına sebep olabilir` diye konuştu.

ABD ve Avrupa`da da durum aynı

Amerika merkezli Divorce Online tarafından yapılan araştırmada, rastgele 5 bin boşanma dilekçesi incelendi. Bu dilekçelerin yüzde 20`sinde, Facebook`a en az bir gönderme yapıldı. Araştırmayı yapan Mark Keenan,` boşanma dilekçelerinin çoğunda Facebook`ta yapılan sadakatsizlikler yer aldı` dedi. İngiliz Guardian gazetesine konuşan bir boşanma avukatı da `Canı sıkılan ev hanımları ya da kocalar, yeni teknolojik imkânlardan yararlanarak ilk aşklarını yeniden bulup onlarla gerçek hayatta buluşuyor` dedi.

Yorum yapın