Nazlim Sohbet Chanserv komutları

Son Güncelleme: 19.09.2020 04:56

Chat sohbet sitelerinin irc servislerinde sohbet ve chat kanallarındaki chanserv komutlarından hepimiz mutlaka bir şekilde yararlanırız. Bizim bulunduğumuz irc sunucusu üzerinde Chanserv komutlarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Çok az bir şekli değişsede genelde bütün sunucularda Chanserv (kısaltılmışı cr dir, bu şekildede kullanılabilir.) komutları aynıdır.

/chanserv info #kanal
Yukdarıdaki Örnek Kanalın Kime Ait olduğunu ve o kanal hakkındaki bilgileri size gösterir.

/chanserv levels #kanal list
Yukarıda Vermiş olduğumuz Komut ise kanalın levels ayarlarını gösterir yani kanaldaki operatörlerin kanal içinde kullanabileceği seviyeyi ayarlar ve o seviyedekilerin kanal içinde set ayarlarını düzenlemesine operatör yazıp silmesini ayarlayarak yardımcı olur.

/chanserv identify #kanal şifre
Bu komutla ise kanal sahibi veya kanalın şifresini bilen başka kişi kanalı identify ederek kanalda +oq olur bu nedemektir? +oq olmak demek kanal sahibi olmak demektir. Kanal hangi nickin üstüne kayıtlı ise +oq o nick olur fakat yukardaki komutu kullanır ve sohbet kanalının şifresini doğru yazarsanız +oq o şifreyi doğru yazana verilir ve o nick kanalda +oq ani kanal sahibi durumuna geçer.

/chanserv access #kanal list
Bu Chanserv komutu ise kanaldaki Operatörlerin seviyesini liste halinde görmenize yarayan bir komut göstergesidir. kanalda hangi operatörün kaçıncı seviyeden yazıldığını gösterir.

/chanserv access #Nazlim add nick 50
Bu Şekilde Kanala Op Ekleyebilirsiniz 50 rakamını 100 yaparsanız sisteme göre kanalda Sop yani süper operatör konumuna geçer kanaldaki yetkili 40 yazarsanız sadece +h özelliği vermiş olursunuz yani Hop olur buda yardımcı operatör demektir işareti ise % olarak gösterilmektedir, eğer 30 rakamı eklerseniz seviyesini voice olarak sınıflandırılacaktır buda vop demektir vop’un simgesi ise + olarak verilmiştir.

Not : Yukarıda vermiş olduğumuz kanal chanserv uygulaması kanal operatörleri seviye belirleme komutlarıdır. bütün irc sunucularında genellikle seviye listesi levels ayarlarına bağlıdır fakat standart levels ayarları şu şekildedir ; 100 sop ( @ Süper Operatör ) , 50 Op ( @ Normal Kanal Operatörü ) , 40 Hop ( +h kanal yeden yardımcı Operatör ) , 30 Vop ( + Voice ) Şeklindedir. Fakat Bunları Değiştirmek Kanal Sahibinin Veya Adminlerin elindedir. Levelsleri istedikleri şekilde ayarlayarak Sop ve Opları kendileri vermiş Oldukları Rakama Göre Editleyebilirler. Bizim vermiş Olduğumuz Kanal Seviye ayarları ise Sadece Standart bir sunucuda olması gereken Seviye biçimidir.

/chanserv deop #Nazlim KARACABEY
Bu şekilde kanaldaki KARACABEY Nickini Deop edersiniz. -@ yani deop eder. /chanser deop #Nazlim bunu yaparsanız Sadece Kendiniz Kanalda Deop olursunuz.

/chanserv unban #Nazlim
Yetkili Olduğunuz Kanaldan Bir yanlışlıkdan dolayı atılırsanız bu komutu yazarak chanserv tarafından banınız otomatik oalrak açılır. Yalnız Bu komutu kanal yetkilileri kullanabilir Kanalda yetkisi olmayan kullanamaz etkisi Olmaz.

/chanserv drop #Nazlim
Bu Komut kanalı Sıfırlar yani şifresiz duruma getirir bunu sadece kanalın şifresini bilen kanal sahibi veya herhangi birisi kanalda +oq durumuna gelerek yapabilir. Kanalın Şifresini bilmeyen yapamaz.

/chanserv set #Nazlim password 123456789
Bu şekilde Kanalın Şifresini değiştirirsiniz.

/chanserv set #Nazlim founder KARACABEY
Bunu Yaparsanız Kanalın Sahibini KARACABEY yapmış Olursunuz.. ” Not : Bunu Sadece kanal Sahibi yapabilir. ”

Diğer Chanserv Komutları ise Şöyledir ;

/chanserv set #Nazlim SECURE ON | OFF – Bu Komut Kanalın Güvenlik Fonksiyonlarını ” On – Aktif Eder ” ” Off ise iptal Eder “.

/chanserv set #sohbet RESTRICTED ON | OFF ” Belirtilmiş Olana Kanala Sadece Kanaldaki Access Yani Kanal için belirtilen Operatörlerin girmesini sağlar. belirtilen Kanala Girmesi için o kanala giricek kişiye yetki yazılması gerekmektedir yetki yazılamayanlar ise o kanala giremez. Bunu Yapmak için ” On ” kipini yazmak gerekir. ”

/chanserv set #Nazlim SECUREOPS ON | OFF ” Bu Komutta ise Kanaldaki Access ( yetkilileri ) dışındakiler yetkili olamaz nick deiştiklerinde kanal yetkisi otomatikmen gider yeniden kanala operatör nicki ile girene kadar kanalda bir fonksiyonu olmaz.”

/chanserv set #Nazlim TOPICLOCK On | Off ” Bu ise kanalın Bilgilendirme yazısıdır Buna IRC dilinde Topic Denir Kanala girdiğinizde Kanalda yazan renkli yazıya denir. Kanal Yazısı yazmak için “ /chanserv set #Nazlim TOPICLOCK On ” yapmanız gerekmektedir kanalın topic yazısını kitlemek için ise /chanserv set #Nazlim TOPICLOCK Off yapmanız gerekmektedir. Bunu Sadece kanal Sahibi ve Sop lar yapabilir Fakat Levels Ayarına göre Normal oplarında yapması Mümkündür.

/chanserv set #Nazlim KEEPTOPIC On | Off ” Bu komut ise Kanal Kullanılmadığı Zaman ” On ” Yaparak kanalın Yazısını Hafızada tutmaya yarar”

/chanserv set #Nazlim MLOCK On | Off ” Bu komut Kanal Modlarını Kitler veya açar seçeneğinize bağlı ”

/chanserv set #Nazlim ENTRYMSG On | Off ” Kanala Giren Kullanıcıya Gösterilecek Ek kanal Bilgi Mesajını Yollar. Kanalın 2. Bilgilendirme mesajıdır.”

/chanserv set #Nazlim EMAIL ” Bu Komutu yazarak Kanalınıza info çekenler kanal hakkında ve kanal sahibi hakkında bilgileri göstererek yazmış olduğunuz e-mail adresinizi info çekenlere gösterir.

Örnek : /chanserv set #Nazlim admin@nazlim.net

/chanserv set #Nazlim URL ” Bu Komut genellikle Site Sahipleri tarafından Sitesinin özel Kanalına Atılan Bilgi Mesajına Dahil Edilen temel bir komuttur. Kanala info çekenlerin o kanala hangi siteden girdiğini gösterir veya admin tarafından atılan ana sitenin adresi yer alır bu tabiiki kanal sahibi veya üst düzey yöneticilere kalmış bir optimizasyondur. atılır veya atılmaz.

Örnek ; /chanserv set #Nazlim sohbet.nazlim.net

/chanserv set #Nazlim DESC ” Bu Komut ise kanalın açıklamasını değiştirir. ”

/chanserv set #Nazlim private On | Off ” Belirlemiş olduğunuz kanala Bunu Yazarsanız kanalın Özel Olduğunu gösterir. ”

/chanserv set #Nazlim LEAVEOPS On | Off ” Kanalda Operatör Kalmadığında Chanserv kanala ilk giren kullanıcıya @ verir ” Vermesini istiyorsanız On yaparsınız istemiyorsanız Off Yapabilirsiniz. Bunu Set ayarı olan yetkililer yapabilir.

sohbet.nazlim.net

Bu yazımız forumumuzun eski arşivinden alınmıştır yani yine Nazlim.Net sitesine aittir ve KARACABEY tarafından yazılmıştır.

Yorum yapın