Kısa Mesaj Yani Sms Chat Yeni Uygulama Yapacak

Son Güncelleme: 16.09.2020 19:35

Bir zamanlar hepimizin kullandığı operatörümüzün mesajlaşma sistemi bugünlerde gelen reklamlardan ve diğer bedava uygulamalardan dolayı cazibesini yitirdi ve şimdilerde neredeyse kullanan hiç kimse yok. Mesajlaşma tarifleri çok ucuz olsa bile kimse kullanmıyor. Twitter, whatsapp, facebook ve viber gibi şirketler resmen bitirme noktasına getirdi ama onlarda birşeyler yapacaklar gibi duruyorlar.

kisa mesaj smsPeki kısa mesaj yapılarak neler yapılacak hemen açıklamaya çalışayım. Videolu görüntülü konuşabileceksiniz. İşte ayrıntılar:

Zengin İletişim Servisleri sonrasında SMS’le yapılabilecekler şöyle:

– Adres defterine anlık durum bilgisi, mesajı ve ikonu eklenecek
– Adres defteri daha geliştirilecek
– Video görüşmesi yapılabilecek
– Normal bir telefon konuşması görüntülü konuşmaya dönüştürülebilecek
– Dosya paylaşılabilecek
– Aramadan önce mesaj gönderilebilecek
Chat yapılabilecek

Kısa Mesaj Yani Sms Chat Yeni Uygulama Yapacak

İnternet tabanlı anlık mesajlaşma servisleri olan WhatsApp, Facebook Messenger, BİP, Viber, Tango gibi uygulamalar SMS’in tahtını fena şekilde sallamıştı. RSC, SMS’in bu servislere karşı atağı olarak görülüyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de

SMS ile sohbet sayısı her geçen yıl düşüyor. 2016 yılının ilk çeyreğinde atılan SMS sayısı 22.894 milyon, MMS sayısı ise 17.7 milyon civarında oldu. Operatörler de anında mesajlaşma servislerinin verdiği seçenekleri sağlayabilmek için kolları sıvadı.

Mobil sektörün en büyük birliği GSMA, bu konu üzerinde 2008’den beri çalışıyor. Zengin İletişim Servisleri yani yeni SMS, şu anda 57 global operatör ve cep telefonu üreticisi firma tarafından destekleniyor. Türkiye’de bu hizmeti vereceğini ilk duyuran operatörler arasında Turkcell ve Vodafone var. General Mobile da cep telefonlarının uyumlu olduğunu belirtti. Alcatel, Asus, HTC, LG, Lenovo, Samsung ve ZTE de bu listede yer alıyor.

Yeni dönemde akıllı telefonu olanlar normal SMS’leri daha farklı özelliklerle gönderiyor olacak. RCS, şu anda operatörlerin sunduğu SMS servislerini zenginleştirecek. Artık anlık mesajlaşma hizmetlerinde yapılan her türlü kolaylık SMS’e de gelecek. Operatörler bu gelişme üzerine yeni katmadeğerli servisler geliştirme peşinde. Ödeme hizmetleri, sohbetli ticaret bunlar arasında. Zengin SMS’i telefonunuzda kullanabilmek için iOS ya da Play Store’dan operatörünüzün belirttiği uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamayı indirince yeni SMS hizmetiniz de değişecek.

Yeni inovatif özelliklerin aboneleri ne kadar cezbedeceği bilinmiyor. Çünkü SMS’in en büyük rakibi Whatsapp’ın 109 ülkede 1 milyar kullanıcısı var. Yeni kullanıcı hedefi de 600 milyon. Bir günde ise 42 milyar mesaj bu platformdan atılıyor. Operatörlerin bu hamleyi, anlık mesajlaşma servislerinin kullanımının bu kadar yaygınlaşmasına izin vermeden daha önce yapmaları gerektiği de çok açık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir