Ertesi gün hapı etkili mi?

Son Güncelleme: 23.09.2020 05:41

Ertesi gün hapı etkili mi – Ertesi gün hapı da ne demeyin. Hani şu korunmadan ilişkiye girenler ertesi gün hap kullanırlarsa etkisi olurmu tarzında bir cümle bu. İşte bu yazıda onu açıklayacağız.

Korunmadan cinsel ilişkiye girdiniz… İşte o günün hemen ardından eczaneye koşturdunuz ve “Ertesi gün hapı istiyorum” dediniz… Buraya kadar her şey normal… Peki bu hap nasıl kullanılır? Yan etkileri var mıdır? Kullanmamanız gereken durumlar hangileridir? Dikkat edilmesi gerekenler nedir? Bu sorular aklınızda uyanmadan yanıtlayalım dedik…

* Kullanılabilir ama asla bir doğum kontrol yöntemi değildir.
* İlişkiden sonra 72 saat içinde alınmalıdır.
* Östrojen ve progesteron hormonları içerir. Cinsel ilişki sonrası spermin yumurtaya ulaşmasını, yani döllenmeyi önlüyor ya da sperm yumurtayla birleşmişse bu birleşimin rahim içinde tutunmasına engel oluyor.
* Yapılan araştırmalarda başarı şansının yüzde 97-98 gibi yüksek bir oranda olduğu saptanan yöntem ne kadar erken uygulanırsa, yani hap cinsel ilişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkili.
* Eğer döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa, ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmuyor. Yani bu hap, mevcut bir gebeliği sonlandırmıyor ve eğer böyle bir durum varsa, fetusa zarar vermiyor.
* Bazı kişilerde mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi durumlara neden olabiliyor.
* İlaç alındıktan sonra 4-10 gün içinde hafif bir kanama yaşanıyor ve ondan sonraki adetle birlikte düzenli adet görülmeye başlanıyor.

NE ZAMAN KULLANILMALI?
* Prezervatifin yırtılması, diyaframın kayması, doğum kontrol hapının unutulması ya da kullanılan diğer bir yöntemin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda uygulanması gerekir.
* Hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra almak gerekir
* Önce hapı alıp sonra ilişkiye girerseniz, hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz.
* Sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemeli.
* Ayda sadece bir kere kullanılmalı
* Cinsel yolla bulaşan hasalığı önlemez.

Show tv

Yorum yapın