Doğum Kontrol Yöntemleri

Son Güncelleme: 10.09.2020 19:55

Doğum Kontrol Yöntemleri – Bayanlar için en ideal doğum kontrol yöntemlerini sıralamaya çalışırsak belli başlıca yöntemler şunlardır.

Kadınlar , farklı doğum kontrol yöntemleri hayat tarzınıza bağlı olarak sizin için ideal olabilir.

Spiral

T şeklindeki, esnek plastik ve bakır parça, muayenehanede yapılan basit bir operasyonla rahim içine yerleştirilir. Uzun süre çocuk sahibi olmayanlar için son derece uygun olan bu yöntem, yüzde 99.2 koruyuculuk sağlıyor. Bu yöntemin en önemli dezavantajı pahalı olması. Ve bir sorun da yerinden kayma ihtimalinin bulunması.

Kadın kondomu
Vajinaya yerleştirilen, kondoma benzeyen lateks kılıf.Yeni tipleri daha kolay yerleştiriliyor ve daha az hissediliyor. HIV başta olmak üzere pek çok cinsel hastalığa karşı koruma sağlıyor. Üstelik bununla kontrol, tamamen kadında. Yüzde 97’lik koruma sağlayan erkek kondomlarıyla kıyaslandığında yüzde 93’lük koruyuculuğu biraz zayıf kalıyor.

Halka
Vajinaya yerleştirilen, iki santimetre çapında olan ve hormon yayarak hamileliği önleyen plastik halka. Yüzde 99.2 koruyuculuk sağlıyor, yaklaşık 3 hafta kullanılabiliyor(adet görmeden bir hafta önce çıkarmak gerekiyor). Kullanan bazı kadınlar seks sırasında oynadığını anlatırken bazıları da yerleştirmenin kolay olmadığını ifade ediyor.

Yorum yapın