Bir Kereden Bir Şey Olmaz Demeyin Olur

Son Güncelleme: 15.09.2020 18:22

Bir Kereden Bir şey Olmaz Demeyin Olur – Çeşitli sebeplerden dolayı korunmuyorsanız, dikkat! Hiç tahmin etmediğiniz bir anda vücudunuz size ciddi bir sürpriz yapabilir.

Kullanmanız gereken hapı almayı unutuyorsanız, farklı doğum kontrol yöntemleri konusunda da çok bilinçli değilseniz dikkat! Çünkü vücudunuz size hazır olmadığınız bir anda çok ciddi bir sürpriz yapabilir!

YANLIŞ ZAMANDA HAMİLE KALMAYIN

Kısa bir süre önce sonuçlanan çok önemli bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedik. Bu araştırmaya göre kadınlar doğum kontrol yöntemleri konusunda ne yazık ki hâlâ çok da bilinçli değiller. Yine aynı araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, dünyada her yıl üç milyon kadın istemeden anne oluyor!

Doğum kontrol yöntemleri çoğu zaman angarya gibi gelse ve can sıkıcı olsa da hazır olmadığınız bir anda hamile kalmak istemiyorsanız kendinizi korumak için bir şeyler yapmalısınız. Kadın sağlığı uzmanları, bunun sadece ihmalkârlıktan kaynaklanmadığını ve aslında kadınların hamile kalmayacakları konusunda kendilerini kandırmasının pek çok nedeni olduğunu söylüyor. Dikkatli olmanıza yardımcı olmak adına bunlardan birkaçını sizler için derledik.

Bazı günler doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuzda, bir doz yüzünden hamile kalma riskinizin olmayacağını düşünebilirsiniz. Belki de ilacınız bitti ve yumurtlama sürecine girmeden önce metabolizmanızı biraz dinlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Öncelikle birçok kadının bu şekilde düşündüğü için hamile kaldığını hatırlatmak isteriz.

Şunu unutmayın, sadece bir tanesini unutmanız ve 24 saat içinde bunu yeni bir hapla telafi etmemeniz nadir de olsa yumurtalığınızın hamile kalmanızı sağlayacak yumurtayı serbest bırakmasına sebep olabilir. Aynı risk ilacı sadece tek gün unutmanız ve sonraki yedi gün boyunca ilişki sırasında prezervatif veya ek bir yöntem kullanmadığınızda da geçerli.

Progesteron içeren haplar kullanıyorsanız, onları her gün aynı saatte almanız gerektiğini unutmayın. Bu, kendinizi otomatiğe almanıza da yardım eder. Ayrıca doğum kontrol hapını bıraktığınızda hamile kalamayacağınız bir dönem geçireceğinizi de sakın düşünmeyin. Eğer ilacı bırakır veya unutursanız mutlaka ek bir doğum kontrol yöntemi ile kendiniz garantiye alın.

DÜZENLİ BİR SEKS HAYATINIZ OLMADIĞINDAN KENDİNİZİ YETERİNCE KORUMUYORSUNUZ

Düzenli bir partneriniz olmadığı için bu konuları kafanıza takmanız gerekmediğini düşünüyorsunuz. Bu durumda neden doğum kontrol yöntemleri için para harcayanınız ki? Sebebini hemen açıklayalım: Çünkü seks yaptığınızda hiç beklemediğiniz şeyler olabilir. Olayın heyecanıyla yanınızda bir prezervatif yoksa, onsuz devam etmeyi sorun yapmazsınız. Aslında çok kolay. Yatak odanızda ve çantanızda mutlaka birkaç tane prezervatif bulundurmaya çalışın.

Prezervatif, ucuz bir korunma yöntemi olmasının yanı sıra, doğru kullanıldığında yüzde 98 oranında etkili olabiliyor. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları tamamen ortadan kaldırmasa da önemli derecede azaltıyor. Eğer partnerinizin bir hastalık taşıyıp taşımadığından emin değilseniz, prezervatif kullanmayı tercih etmelisiniz.

Bilinçaltınız bebek istediği için hamile kalabilirsiniz!

BİLİNÇALTINIZDA BEBEK İSTEDİĞİNİZ İÇİN İLACI UNUTUYORSUNUZ!

Uzmanlar kadınların bilinçaltlarının özellikle 30 yaşını geçtikten sonra çocuk sahibi olma yolunda (farkına vardıktan ya da varmadıkları) ciddi sinyaller verdiğini söylüyorlar. Bu nedenle ilacınızı almayı unutuyor olabilirsiniz. Hayatınızın bir döneminde çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz konusunda karışık düşüncelere sahip olabilirsiniz. Ama eğer çok yakın gelecekte anne olmak istediğinizden emin değilseniz, kendiniz için uygun bir doğum kontrol yöntemi belirlemek konusunda bir uzmandan yardım.

HAYATINIZDA CİDDİ PROBLEMLER OLDUĞUNDAN DOĞUM KONTROLÜ SİZİN İÇİN İKİNCİ PLANDA KALIYOR

İşinizden olmanız veya ailenizden birinin ciddi bir hastalığa yakalanması gibi büyük problemler günlük alışkanlıklarınızı bir kenara koymanıza sebep olur. İşte korunma yöntemleri de genellikle bu tür kriz dönemlerinde unutulur. Hayatını değiştiren bir olay veya deneyim bir kadının beynini çok meşgul edebilir. Farkında olmadan doğum kontrol yöntemlerinin göz ardı edilmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Bu noktada yapılması gereken, hayatınız ummadığınız bir şekilde değiştiğinde, korunma konusunda ekstra bir şekilde dikkatli olmanızdır.

Basit önlemler alarak kendinizi beklemediğiniz bir anda hamile kalmak gibi kötü bir deneyimden koruyabilirsiniz. Unutmayın spiral taktırmak ya da hap kullanmak kürtaj olmaktan çok daha kolaydır!

SİZE GÖRE PRATİK OLAN BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ BULAMIYORSUNUZ

Doğum kontrol haplarının olası yan etkilerinden rahatsız oluyor, spiral taktırmayı veya yanınızda prezervatif taşımayı antipatik buluyorsanız hamile kalma konusunda yüksek risk grubundasınız demektir.

Düşüncelerinizi jinekologunuzla paylaşın ve hayat tarzınıza en uygun korunma yöntemini önermesini isteyin.

Yorum yapın