Kadınlar ilk deneyimlerini ne zaman yaşıyor

Son Güncelleme: 12.09.2020 18:08

Yapılan araştırmalar kadınların ilk cinsel deneyimlerini ne zaman yaşadıklarını belirlemekte bazı sonuçlar olduğunu göstermiştir. Kadınların büyük çoğunluğu ilk deneyimlerini evlendikten sonra yaşasada yavaş yavaş bu durumun tersine dönmeye başladığı görülmekte..

Türkiye’de gerdek gecesi kavramının ‘düğün gecesi’ için kullanıldığını ve hala da gelenekler doğrultusunda kadınların önemli bir bölümünün ilk cinsel deneyimlerini bu gecede yaşadığını, bu nedenle de söz konusu korkunun kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğunu anlatan Ketre, bazen düğün öncesinde yaşanan gerginliklerin ilk gecede cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırıcı bir etki olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Eşlere ilk cinsel birleşmeyi düğün sonrasındaki birkaç güne ertelemeleri tavsiyesinde bulunan Ketre, bununla birlikte çiftlerin daha sorunsuz bir cinsel deneyim yaşayabileceklerini, eşlerin birbirlerine karşı daha anlayışlı olmalarını istedi.

Ketre, “Her ne nedenle olursa olsun eşlerden birisi böyle bir kaygı yaşıyorsa, diğer eşin son derece anlayışlı ve nazik bir tutum içinde olması, suçlayıcı, yargılayıcı, zorlayıcı ve baskılayıcı bir tutumdan kaçınması gerek. Eğer korkan eşe karşı ‘Bunu eninde sonunda yapacağız. Yapalım da kurtulalım. Korkularımızın üzerine gitmeliyiz’ gibi zemini olmayan üstü kapalı baskılamalarla yaklaşılırsa, bu evliliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel işlev sorunlarına, cinsel isteksizliğe ya da çok daha başka psikosomatik sorunlara neden olabilir. Nedeni belli olmayan bel, baş, boyun ağrıları, psikosomatik ağrılara verilebilecek çok sık karşımıza çıkan örnekler” diye konuştu..

Yorum yapın