Kadınlar Brezilyalı Kadın Poposu Yaptırıyorlar

Son Güncelleme: 17.09.2020 11:09

Estetik yaptırmak isteyen Kadınlar en çok Brezilyalı Kadın Poposu Yaptırıyorlarmış. Jennifer Lopez kalçalarından sonra şimdide Brezilyalı Kadın Poposu Modası çıkmış. İşte Ayrıntılar;

Kalça ve popo estetiğinde artış var. 2007-2008 yılları arasında popo estetiği oranı, yüzde 152 arttı. Bu operasyonu yaptıran hastaların tümünün hedefi; Brezilya kalçasına sahip olmak. Son yıllarda, özellikle Avrupa ve Amerika’da kadınların yüzde 89’u popo estetiği yaptırıyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel “Türk kadını kalçalı. Ama zayıf olan ve poposunun şeklini sevmeyenlerin proteze ihtiyacı olabiliyor” diye konuşuyor. Prof. Dr. Yücel popo estetiğinin tüm aşamalarını ve kime hangi operasyonun uygun olduğunu anlattı.

Kadınız. Her devirde ve her yaşta vücudumuzun güzel görünmesini isteriz. Ortaçağ’da da durum değişmiyordu, bugün de aynı. Tek farkla: Güzellik anlayışı değişti. O zamanlar özellikle sanat eserlerinde geniş kalçaya ve popoya sahip kadınlar estetik, güzel ve arzu nesnesi olarak görülürdü. Günümüzde ise dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu kadınlar “güzel”, “seksi” olarak kabul ediliyor. Her kadının idealinde de bir Jennifer Lopez olmak var. Bu uğurda doktor kapısını aşındıran kadınların ikinci tercihi Halle Berry. Üçüncü sırada da Sandra Bullock bulunuyor.
Tüm dünyada örnek gösterilen bir ‘ideal popo modeli’ daha var: Karnavalı, samba dansı, kızlarıyla ünlü, Güney Amerika ülkesi Brezilya. Brezilyalı kadınlar, popo estetiğinde tüm dünyada örnek olarak gösteriliyor.
Neyse ki son operasyon teknikleri sayesinde bu hedefe ulaşmak imkansız değil.
Fiyat mı? Yapılan operasyona göre rakam değişiyor ama bir fikir vermek gerekirse; Brezilya poposuna sahip olmanın bedeli 2-10 bin lira arasında.

Kadınlar popo estetiğini neden tercih ediyor?
Artık kadınlar güzelliği bir bütün olarak algılıyor. Artık güzellikle ile ilgili genel görüş şu: Şekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösteriyor, hem de vücudun üst ve alt kısımları arasındaki orantılı görünümü bozuyor. Günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimi yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı. Ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst-alt mesafesi kısa… Yani Brezilyalı kadınların poposu gibi.
Popo estetiğinde hasta, ünlü isimlerin poposunu model olarak gösteriyor mu?
Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği, 84 ayrı ülkede 20 bin plastik cerrah üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın konusu “Hastaların plastik cerrahi ile ilgili kararlarında ünlülerin etkisi nedir?”. Bu araştırmaya göre dünyada hastaların en çok benzemek istedikleri kişilerin başında Angelina Jolie ve Brad Pitt var. Popo söz konusu olduğunda ise yine bu araştırmanın sonuçlarına göre ilk sırada Jennier Lopez geliyor. Onu, Halle Berry ve Sandra Bullock izliyor. Kimine protez kimine yağ alma.
Kalça ve popo estetiği için hangi operasyonlar uygulanıyor?
Liposuction, yani vakumla yağ alma, kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant), kalça-popo dikleştirme (kalça germe, buttock lift) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları (lipoenjeksiyon) ile gluteal askı uygulamaları.
Bu müdahaleler tek başına mı uygulanıyor ve ne kadar süre içinde gerçekleşiyor?
Hepsi genel anestezi altında yapılıyor ve yöntemine göre 2-3 saat kadar sürüyor. Bu ameliyatları, istenilen kalça-popo biçimini elde etmek için tek başına veya beraberce uygulayabiliyoruz. Yanlara taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposuction yöntemi ile yağ alınıyor. Arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de popo protezi veya yağ enjeksiyonu yapabiliyoruz.

Popo estetiği operasyonu ne kadar sürüyor?
Kalçaya yönelik operasyonların hemen hepsi genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yönteme göre değişir ama genelde 2 saat civarındadır. Hastalar aynı gün evlerine gidebilir.
Kalçaya enjekte edilecek yağ ne kadar olmalı?
Hastanın vücudundan alınacak yağ dokularının miktarının yeterli olması gerekir. Bunun dışında özel bir şeye gerek yok. Hastanın ne derece yağ ihtiyacı varsa o kadar yağ dokusunu enjekte ediyoruz. Bu oran, kalça durumuna ve hastanın vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Verilen yağ dokusunun içinde bulunan kök hücreler sayesinde kalça bölgesinde bir tazelenme ve sıkılaşma da oluyor. Kalıcılığı daha da arttırmak istediğimiz zaman yağ dokusunu kök hücreden zenginleştirerek veriyoruz.
Peki, sadece popo estetiği yeterli oluyor mu?
Bazen yetmeyebilir. Zaman zaman kontür estetiği operasyonu da gerçekleştirmek gerekebilir. Bu operasyonlarda, kişilerin durumuna ve bölgesine göre değişik teknikler kullanıyoruz. Özellikle ince bel oluşumu için sıklıkla bel ve karın bölgesine liposuction yapıp kalçaların üst bölümlerine yağ enjeksiyonları uyguluyoruz. Böylece kadınların en çok istediği görüntü olan ince bel, dik popo ve düzgün bacakları elde edebiliyoruz.
Popo estetiğinde önemli olan ne?
İlk kural; Vücuda uygun bir popo yaptırmak.
‘Protez kalıcı sonuç’
Bu yöntemler nasıl uygulanır? Hangisi kimler için uygun?
Liposuction ve yağ enjeksiyonu kanüller ve enjektörlerle yapılan bir müdahale. Bu yüzden kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmıyor, kişi kısa sürede günlük hayatına dönebiliyor. Gluteal askı yöntemi; özel ipliklerle yapılan bir müdahale. İz bırakmaz ama diğer bütün yöntemlerde olduğu gibi hasta seçiminin doğru yapılması gerekir. Gluteal askıya aday kadınlar, genellikle genç ve orta yaş grubunda, popo ve kalça derisinde fazla sarkma olmayan, deri altı bağ dokusu nisbeten sağlam kalmış kişiler.
Bu özelliklere sahip olmayan kişilerde başarılı olma ihtimali düşük. Popo protezi ameliyatı; gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hem de çok görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin iz kalmaz. Özellikle zayıf hastalarda, yağ enjeksiyonunun mümkün olmadığı durumlarda bu yöntemi tercih ediyoruz. Popo protezleri son derece etkili ve kalıcı sonuçlar veriyor. Protezi kas içine yerleştirmeye başladığımızdan beri eskisine göre daha başarılı sonuçlar alıyoruz.
Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, deri altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntem. Daha çok aşırı kilo kaybetmiş veya yaşlı kişilerde uygulanıyor. Kalça germede, derinin gerildiği diğer ameliyatlarda olduğu gibi, fazlalık olan deri ve derialtı dokusu kesilerek alınıyor. Kalan deri de yukarı doğru gerilerek dikiliyor. Böylece poponun daha diri ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanıyor. Bu ameliyatta, iç çamaşırı altında saklanabilen izler kalabilir.

Yorum yapın