Eşler ilk ilişkide nasıl davranmalı?

Son Güncelleme: 09.09.2020 23:26

Evlendikten sonra yada ilişkiye ilk defa giriyorsanız sizin ve partnerinizin nasıl davranması gerektiği hakkında bilimsel sonuçlar bulunmuş ve eşlerin bu şekilde daha çok mutlu oldukları gözlemlenmiştir.

Eşlerden kaygı yaşayana evliliğe alışması, kendi içinde cinsel tutum geliştirmesi ve kaygılarını bastırabilmesi için ortalama bir hafta 10 günlük bir zaman verilmesi önerisinde bulunan Ketre, eğer bu zaman aşılırsa mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini vurguladı. Bu noktada insanların kafasında doğal olarak ‘Kime gitmeliyim?’ gibi bir soru oluştuğunu anlatan Ketre, cinsel ilişkiye girememe kadının fizyolojik olarak pevlik kaslarının yapısından oluşuyorsa, bir başka ifadeyle de ortada bir korkudan söz edilmiyorsa jinekologa gidilmesi, bunun aksine kadın ya da erkeğin kendi içinde herhangi bir nedenle takıntılı düşünceler ya da bir dizi korkular varsa kendilerini iyi edebileceğine inandıkları psikoterapistlere gitmesinin uygun olacağını söyledi.

‘İlk gece korkusu’ ilk cinsel deneyim olarak adlandırıldığında ‘ilk’in de öncesinin olmasını beklemenin çok da anlamlı görülmediğini ifade eden Ketre, şunları söyledi: “Evlilik öncesi cinsel deneyime nasıl bakmalı denildiğinde Türk örf, adet, gelenek ve görenekleri bu konuda halen yeterince esnek değil, bunu hepimiz biliyoruz. Belki yaşanması olası değil ama en azından cinsel yaşama dair birçok şeyin konuşulması, mahrem ve ayıpların ortadan kalkması, kişinin kendi kafasındaki prangalarından kurtulmasına ilk gece ile ilgili kafasında bazı imajinasyonlar yaratmasına, böylece de bir takım belirsizlikleri ortadan kaldırmasına imkanlar tanıyabilecektir. Nitekim bu zihinsel imajinasyonlar bile bireylerin kaygı düzeylerini azaltmada son derece etkili olacaktır.”

Yorum yapın