Aşkın ömrü kaç yıl

Son Güncelleme: 16.09.2020 07:45

Aşkın ömrü kaç yıl Aşkın ömrü ne kadar Aşkın ömrü kaç yıldır

Bir insanın aşık olması ne kadar zaman sürer. aşk sonsuza kadar sürermi gibi sorularımıza cevaplar bulacağız.

Araştırmacı yazar Helen Fisher’e göre; aşk bir içgüdü. Yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın, herkes için bir ihtiyaç. Ancak üç evrede gelişen aşk, en geç 30 ay içinde ömrünü tamamlıyor. Bundan sonra birliktelik ya bitiyor ya da aşk yerini daha derin bir sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyor. İşte Fisher’in aşkın üç evresiyle ilgili teorisi:

1- Şehvet evresi (Temel içgüdü)

İlk evrede seks dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu pek umursamıyor. Karşı cinsin fiziksel özelliklerini çok incelemiyor. Aşkın etkisi biraz hafifledikten sonra partnerinin kaşına gözüne, vücuduna daha fazla dikkat ediyor.

2- Cazibe evresi (Aşkın gözü kördür

İkinci evrede tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak, sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor. Bu, aynı zamanda sadece partnerinizle beraber olmak istemenize neden oluyor. İkinci evre en fazla 30 ay sürüyor. Fiziksel olarak daha fazlasına dayanılması mümkün değil. Bundan sonra daha sakin ve derin bir ilişki başlıyor.

3- Bağlılık evresi (Aşk öldü, yaşasın sevgi!)

İkinci evrede partnerinizin hatalarını ve eksiklerini göremezsiniz. Her yaptığı mükemmeldir. Bu nedenle, doğru insanla birlikte olup olmadığınızı ancak üçüncü evrede anlarsınız. Doğru insanla birlikteyseniz, üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da tahmininizin aksine; 60 yıl değil, sadece çocuklar ergenlik çağına gelene kadar sürüyor. Üçüncü evreyi uzatıp mutluluğunuzu sürdürmenin yolu ise, ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.

Yorum yapın