Aşkınızın hangi evresindesiniz

Son Güncelleme: 12.09.2020 22:39

Aşkınızın hangi evresindesiniz Aşkın evreleri

Aşkınızın doludizgin ve hızlıca ilerliyor ama hangi evresinde olduğunuzu bilmiyorsunuz aşkınızın. İşte bu yazımızda evre evre aşkınızı anlatmaya çalıştık.

Her ilişki, her aşk belirli bazı aşamalardan geçer. Uzmanlar üçüncü, yedinci ve onuncu yılların bir ilişkideki en tehlikeli dönemler olduğunu önemle vurguluyor. Siz de ona göre gardınızı alın!

Onu her gördüğünüzde kalbiniz küt küt atıyor, heyecandan midenize kramp giriyor, gözleriniz parlıyor. Aşk hep böyle başlar. Ama maalesef bu pembe dönem, sonsuza dek sürmez. İngiliz psikolog Andrew G. Marshall; aşkın 6 aşaması olduğunu belirtiyor. Üstelik üçüncü ve beşinci aşamayı atlatanların bir ömür boyu mutlu yaşayabileceklerini savunuyor. Peki ama söz konusu 6 aşama ve karşılaşabileceğimiz tehlikeler neler?

1. Kaynaşma aşaması

Bu aşama en fazla bir yıl sürer. Aşıklar zamanlarının çoğunu birlikte geçirir, hatta bunu yapamadıklarında neredeyse fiziksel bir acı çekerler. Buradaki tehlike; sevgililerin hayatla ilgili her şeyi toz pembe görmeleridir. Özellikle birbirlerinin yanlışlarını görmeyi kesinlikle reddederler. Aşık bir kişi kendini, istek ve ihtiyaçlarını hep ikinci planda tutar. Çünkü sevdiği kişiyle tartışmak istemez. Uzmanlar, ilişkinin bu aşamasında önemli kararlar ve çok keskin çıkış ve diretmelerden kaçınmayı tavsiye ediyorlar. Bunun nedeni ilişkinin henüz sağlam bir temele oturmamış olması…

2. Rol dağılımı

Bir süre sonra, aşık kişinin gözünde sevilen kişi yavaş yavaş çekiciliğini yitirmeye başlar. Sevdiğiniz kişinin çoraplarını çıkarıp bir köşeye fırlatması veya banyoyu çok uzun süre meşgul etmesi gibi davranışlar, artık sinirinize dokunmaya başlar. Psikologlar aşkın 1 – 3 yıllarının tartışmalara en elverişli dönem olduğunu dile getiriyorlar. Önemli olan, gergin durumlarda sakin kalmak, tartışmayı yapıcı hale getirmek ve karşınızdaki kişiyi ezmeye çalışmamaktır.

3. Geleceğini belirleme

Beraberliğin dördüncü yılında kişi kendi isteklerini yine ön planda tutmaya başlar. Tek başına veya arkadaşlarla zaman geçirmek daha bir önem kazanır. Uzmanlar, birey olduğunuzu unutmamanızın gayet güzel bir şey olduğu konusunda hemfikirler. Fakat sevdiğiniz kişi ve ilişkinizden tamamen kopmama konusunda dikkat etmeniz gerektiğine dair de uyarıyorlar.

4. İşbirliği aşaması

Beraberliğin dördüncü aşaması olan bu dönemde, her iki taraf da kendisini ilişkide daha güvenli hisseder. Gelecek, evlilik ve çocuklarla ilgili planlar yapılır. Bu aşama çok uzun, yani evliliğin 19. yılına kadar sürebilir. Psikologlar; bu dönemdeki en büyük tehlikenin, kendini çok fazla anne – baba rolüne kaptırmak ve partneri ihmal etmek olduğunu vurguluyorlar. Çözüm; anne baba olmanın, sahip olduğunuz tek özellik veya tek gayeniz olmadığını hatırlamak. Kendinizi ihmal etmeyin.

5. Uyum aşaması

20 yıllık bir beraberliğin ardından, kökten değişikliklerin yapılması gereken dönem başlar. Uzmanlar, bu dönemde birçok kişinin yeni bir başlangıç, yeni bir sevgili / beraberlik hayalleri kurduğunu belirtiyor. Özellikle de eşleri kendini tamamen çocuklara adamış kişiler, ihmal edilmekten bıkıp bu tür hayallere dalabiliyorlar. En iyisi siz, her zaman kendiniz için bir şeyler yapın ve kendinizi sürekli geliştirin.

6. Yenilenme aşaması

Sakın “Mutluluk için çok geç değil mi?” gibi anlamsız sorular sormayın. 30 yıllık beraberliklerde bile, birlikte olduğunuz kişiye tekrar aşık olmanız mümkün. Uzmanlar bu mucizevi olayı şöyle açıklıyorlar: “Bu aşamadaki aşk, tıpkı doğru bir şekilde muhafaza edilmiş, yıllanmış bir şarap gibidir. Bunun tam tersi, yanlış muhafaza şekli, sirke tadı verir”.

Yorum yapın