Havsala kasları ve orgazm

Son Güncelleme: 16.09.2020 09:22

Havsala kasları ve orgazm Havsala Nedir ve Havsalanın Orgazm Sırasındaki Önemi

Yazıyı dikkatlice okursanız anlatılmak istenenleri anlayacağınıza eminim arkadaşlar. Bu tür sorunu olanlar için yararlı bilgiler olabilir.

Orgazm nasıl olunur, havsala kasları nedir, havsala kasları ve orgazmın alakası nedir? İşte hepsi!!!

Erkekte olduğu gibi, kadının orgazmında da refleks kasılmaları vajinaya giren penis tarafından oluşturulur. Bartholin salgı bezlerinin ve serviksin salgıladığı sıvı bol ölçüdeyse, erkeğin boşalması gibi, kadında da buna benzer bir olayın olduğu sanılır. Bu sıvının ölçüsü her kadında farklıdır. Kadındaki bu belirti, orgazmdan hemen önce salgılanan sıvıdan zor ayırt edilir. Ne erkek, ne de kadın bu ayrımı saptayabilir.

Yukarda belirtildiği gibi, erkekte orgazm, bölgesel uyarılma veya beyin tarafından aktarılan cinsel heyecan sayesinde olur. Aynı şey kadının orgazmı için de geçerlidir. Cinsel ilişkinin doruğuna yaklaşınca, kadın eşinin orgazma yaklaşmakta olduğunu bölgesel uyarılmalardan bütün vücudunda duyumsar ve durum beyne aktarılır. Heyecan artar, doruk noktası yaklaşır ve erkeğin boşalma anında, bunu kadının orgazmı izler.

Orgazmda göz önünde tutulması gereken başka bir etken daha vardır. Erkek orgazma sadece boşalma yoluyla ulaşabileceği için, bu ancak her cinsel ilişkide bir kez olur.

Buna karşılık kadın, erkeğin ona ustaca aşk oyunu ile sağlayabileceği kadar çok kez orgazma ulaşabilir. Bir cinsel ilişki sırasında kadında durmadan değişik orgazmlar görülebilir. Her iki eş, kadın ve erkek, böylece olağanüstü şekilde tatmin olurlar. Fakat onların her orgazmda daha fazla yorulduklarını ve ertesi gün yorgunluk ve bitkinlikten yakınacaklarını unutmamamız gerekir.

Kadının orgazmındaki karakteristik bir belirti, havsala adalelerinin kasılmasıdır. Vajina adaleleri kasılınca, bu penisi uyarır, penis de tekrar vajina duvarını uyarır. Havsala ve vajina kasları kusursuz birer uyarıcıdır. Kadın kendini alıştırdığında, bu kaslardan birini veya ikisini birden hareket ettirebilir. Bunlardan biri vajina ağzını saran yüzük şeklindeki kastır; buna vajina ağzının kontraksiyon kası adı verilir. Anüsü açıp kapayan kasla birlikte sekiz (8) rakamı şeklini alır. Bunun tıbbi terimi: Levator ani’dir. Öteki de havsala kemiği içinde vajinayı saran, at nalı şeklindeki kastır. Van De Velde’ye göre, bu kasın vajinayı saran bir kısmının adı Levator vajinaedir.

Vajina ağzından pek uzakta olmayan bu iki kas lifleri vajinaya destek olur. Bu adalelerin ustaca kasılmasıyla cinsel ilişkide sadece erkeğin aldığı zevk artırılmaz, aynı zamanda kadın kendisinin de daha fazla uyarılmasını sağlar. Kadın bu adaleleri sürekli kasıp gevşetmekle kolayca orgazma ulaşabilir. Aynı zamanda kadın, erken boşalmadan sonra penisin yumuşamasını, bu adaleleri sürekli kasmakla önleyebilir. Böylelikle kendi orgazmı gitgide hafiflerken, erkeğin penisinin sert kalma süresini de uzatmış olur.

Bu belirtilen iki kas grubu irade dışı öyle kasılabilir ki, penisin girmesini veya çıkmasını engelleyebilir. Bu belirtiye vajina krampı (vajinismus) adı verilir; ruhsal kramplar, cinsel ilişkinin yanlış yorumlanması vajina kramplarının baş etkenidir.

Orgazm hakkında ki diğer konularımızda dile getirmiştik. Dünya da ve özellikle bizim ülkemiz de bir çok kadın var ki orgazmı tatmamış, orgazmın ne demek olduğunu bilmiyor. Bir çok kültürde ise orgazmı bırakın, kadının vajinasından alacağı zevki daha küçücük bir çocukkken vajina sünneti gerçekleştiriliyor.Hangi mantıkla, hangi kültüre hizmet bilinmez.

Yorum yapın