Kızlık zarı şekli

Son Güncelleme: 14.09.2020 11:52

Kızlık zarı şekli nasıldır Kızlık zarı şekli Kızlık zarı şekilleri Kızlık zarının şekli Kızlık zarı yapısı Kızlık zarının yapısı

Kızlık zarının şeklini merak edenler için hazırlanmış ve resimli eklenmiş bilgiler için buyurun;

Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının şekli, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti, veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını belirler.

‘İlk cinsel ilişkide her kadında kızlık zarı kanayacaktır’ diye bir genelleme yapılamaz. Esnek yapıda kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyerek kanama olmasına izin vermeyebilir. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına neden olabilir.

Kalın kenarlı ve damarsal yapısı çok fazla olan kızlık zarı ise cinsel birleşmeye hiç izin vermeyebilir. Bu tip zar yapısında güçlükle bir birleşme olursa, ‘Koit yırtığı’ dediğimiz tablo nedeniyle aşırı kanama gelişip doktor müdahalesi gerekebilir.

Bu bölümde kızlık zarı şekilleri ve anatomik farklılıklarını paylaşacağız. Böylece sizler de ilk cinsel birliktelikde kişiler arasında neden farklı miktarlarda kanama olabileceği konusunda fikir sahibi olabileceksiniz.

septali

Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kesminde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye böler ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilir. Bazen çiftler hiç ilişkiye giremez, böyle bir durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması gerekebilir. 

   
kripton

Kribriform Kızlık Zarı

Kızlık zarı orta kısmının kalburumsu bir görüntü oluşturacak şekilde deliksi bir yapısı vardır. Çok sık görülmese de kribriform tipde kızlık zarı olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılması gerekir.

   
yarı septali

Yarı Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunur. Kızlık zarının tamamen ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel bir durum oluşturmaz. Çoğu zaman bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissettiklerini söyleyebilirler.

   
kresentrik

Kresentrik Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım ay benzeri bir görüntü oluşturacak şekilde kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturmasıdır. Çiftler, genellikle ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilirler. İlişkiye giremeyen çiftler de olabilir. Böyle bir durumda hymenektomi yani kızlık zarının çıkartılması gerekebilir.

   
labial

Labial Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görüntü vermesidir. Çiftler sıklıkla ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girebilirler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve sonraki her ilişki ile kanama devam edebilir. Çoğu zaman hastaların klinik tablolarına göre kızlık zarına müdahale etmek gerekebilir.

   
anüler

Anüler Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ince, elastik yapıda ve düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlar. Damarsal yapıları çok ince ve az olduğu gözlenir. Çiftler ilişki sonrası çok az kanama olması veya hiç kanama olmamasına nedeniyle kontrol amacıyla sıklıkla doktora başvururlar.

   
fimbriad

Fimbriad Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının aşırı girintili çıkıntılı olması halidir. Çok nadiren ilişki sırasında zorluk oluşturur. Zarın yüksek kenarlı ve yoğun damarsal yapıya sahip olması durumunda ilişki sırasında ağrı ve aşırı kanama gelişebilir.

 

Kızlık zarının anatomik olarak hiç gelişmemesi durumuna iseİmperfore Hymen denir. Kızlık zarı hiç gelişim göstermez ve vajinal açıklık tamamen kapalıdır. Çoğu zaman hastalar doktora kızlarının adet görmemesi ve karın ağrısı şikayeti ile başvurur ve yapılan jinekolojik muayene sırasında tanı konur. Böyle bir durumda acil olarak kızlık zarı çıkarılması (Hymenektomi) işlemi uygulanmalıdır.

Burada sizlerle paylaştığımız kızlık zarı şekilleri resimleri sizleribilgilendirme amaçlıdır. Kişiler kendi başlarına kızlık zarı muayenelerini tıbbi donanımları yeterli olmadığı için yapamazlar. Kızlık zarı muayenesi bir kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada yapılan özel bir muayenedir.

Kızlık zarlarının her kadında farklı olabileceği ve ilk cinsel birliktelikde farklı tablolarla karşılaşabileceği unutulmamalıdır! 

İlk cinsel birliktelikde çeşitli sorunlarla karşılaşan çiftlerin sonraki cinsel birlikteliklerinde yaşayacakları yoğun korku ve kaygı pekçok cinsel patolojiye zemin hazırladığına tanık oluyoruz. 

Bu konunun çok hassas bir süreç olduğunu ve duyarlı davranarak her genç kızın kızlık zarı muayenesi olmasını, birliktelik öncesi de evlilik öncesi danışmanlık ve cinsel danışmanlık almasını öneririz.

Yorum yapın