Vajinal kuruluk nedenleri tedavisi ve sebepleri

Son Güncelleme: 17.09.2020 16:41

Vajinal kuruluk nedenleri Vajinal kuruluk tedavisi Vajinal kuruluk sebepleri vajinal kuruluk nasıl giderilir

Kadınların en büyük sorunlarından biriside vajinal kuruluk için tedavi yöntemlerini sebeplerini ve nedenlerini inceleyeceğiz.

Vajinal Kuruluk,
Vajinada Salgı Azalması, Yokluğu

Vajina girişinde ve rahim ağzındaki özel salgı bezleri sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılayarak vagen kayganlığını sağlamaktadırlar. Bu salgı ilişki öncesi dönemde kadının cinsel olarak uyarılması ile optimum seviyededir.Bazı durumlarda vagina kayganlığı yeterli olmaz ve vaginal kuruluk yakınması oluşur. Böyle bir durumda cinsel ilişki beklenen düzeyde değildir ve kadın açısından ağrılı olabilir. Vajinal kuruluk yakınması genellikle menopoz sonrası yıllarda kadınlık hormonu eksikliğine bağlı olarak oluşur ve menopoz tedavisi ile giderilir. Ancak normal erişkinlik yıllarında da vaginal kuruluk yakınması olabilir.

Lubrikasyon ya da kayganlaşma adı verilen bu durum vajina duvarlarını oluşturan hücre tabakalarından kaynaklanır. Sıvının ve lubrikasyonun asıl amacı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve spermlerin rahim içine doğru ilerlemesine yardımcı olmaktır. Pek çok kişi vajinadaki bu ıslaklığı kadının uyarılması ve cinsel ilişkiye hazır olması ile ile eş anlamlı olarak görür. Oysa bu yanlıştır. Kadınlar bazen cinsel olarak uyarılmadıkları halde vajinaları ıslanabilir ya da tam tersi olarak vajina ıslanmadan da uyarılmış olabilir. Aşırı salgı zaman zaman problem olabilmekle birlikte asıl sorun yeteri kadar ıslaklığı sağlanamadığı durumlarda yaşanmaktadır.

Vajinal Kuruluğa En Sık Sebep Olan Nedenler

v yeterli cinsel uyarının olmaması

v cinsel isteksizlik

v vaginal enfeksiyonlar

v hormonal dengesizlikler ( hiperprolaktinemi)

v emzirme dönemi

v gebelik hamilelik

v doğum sonrası , loğusalık

v stress dönemleri

v prezervatif kullanımı

v tampon kullanımı

v vajinal duş

v bazı ilaçlar

v menopoz ,klimakteriyum

Vajinal Kuruluğun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde vaginal kuruluk yakınması olan kadınların kullanabileceği vagen kayganlığını arttırıcı jeller kullanılmaktadır. Jel cinsel ilişki öncesi vagene uygulanarak vagen kayganlığı sağlanmaktadır. Piyasada bu amaçla satılan pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ilaçların çoğu kokusuz, tatsız ve sterildir.Lubrikanlar (kayganlaştırıcılar) dışında menopozdaki hastalarda lokal östrojen kremleri jelleri ve fitilleri de rahatlatıcı olabilmektedir. Yüzeyel olarak östrojen kremlerinin kullanılması vajen kuruluğunu, yanmasını ve idrara sık gitme şikayetlerini de ortadan kaldırır veya azaltır. Benzer amaçla menapozaki kadında kuruluk için vajene yerleştirilen ve lokal östrojen salan halkalar da yurtdışında kullanılmaktadır (Estring). Kayganlaştırıcılara ve östrojen tedavisine ek olarak pelvik kasların güçlü tutulması bölgeye olan kan akımını arttırarak sıvı üretimine destek olabilir. Bu amaçla Kegel egzersizleri yapılabilir.

Yorum yapın