Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri

Son Güncelleme: 10.09.2020 06:39

Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri erkeklerde

Erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin nedenlerini bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız arkadaşlar.

Erkeklerde cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir?

Erkeklerde cinsel isteksizliğin sebepleri çok fazladır.Bir dizi hastalık ve tedavinin cinsel isteksizlik ile sıkı ilişkili olduğu görülmüştür. Bunlardan aşağıdakilere daha sıklıkla rastlanmaktadır:

· Erkeklik hormonu (testosteron) eksikliği

· Prolaktin hormon yüksekliği

· Post-travmatik stres bozukluğu

· Kızgınlık, korku, öfke, depresyon gibi ruhsal sıkıntılar ve bunların tedavisinde kullanılan antidepressan ilaçlar

· Felç, Epilepsi, Böbrek veya Kalp Yetmezliği gibi kronik sağlık sorunları

· Yaşlanma, andropoz

· İkili ilişkide yaşanan sorunlar, ailevi sorunlar

· Vücut geliştirme ve yeme –beslenme bozuklukları

Erkeklerde cinsel isteksizliğin tedavisi nasıl yapılır?

Erkekteki cinsel isteksizlik tedavi edilebilir bir bozukluktur. Cinsel isteksizlik tedavisi ilk olarak eşlik eden sorunların giderilmesi ile başlar. Takiben cinsel isteksizliğin organik sorunlarına eğilinilir ve eş zamanlı olarak bir seksüel tıpla ilgili psikolog / psikiyetrist tarafından psikolojik değerlendirme ve destek tedavisi sağlanır.
Erkeklerde düşük libidonun ve cinsel isteksizliğin tedavisinde testosteronlar zenginleştirilir. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırır, ki bu da cinsel isteği yeniden oluşturur. Bu tedavin bunun dışında osteropozun ( kemik erimesinin) önlenmesi ve kemik iliğinin güçlendirilmesi gibi başka avantajlar da vardır. Ayrıca bundan başka kas kuvvetinin arttırılması ve kalp hastalıkları riskinin düşürülmesinden bahsedilmelidir. Fakat bu tedavi uygun görüldüğü takdirde ve sadece üroloji uzmanı tarafından uygulanır , çünkü bir çok risk ve tehlike içerebilmektedir. Riskler arasında, testosteronun prostat kanserinin artışını hızlandırabileceği gelmektedir. Yani testosteron prostat kanserine neden olmaz, aksine artış hızını yükseltebilir. Erkekte cinsel isteksizlik tedavisinde ortak çalışma tedavi başarısını çok yükseltmektedir

Cinsel Performans Düşüklüğü İlişkide Ciddi Sorunlara Neden Olabilir:

Erkeğin seks performansının düşüklüğü bir ilişkiyi çekilmez hale getirebilir. Eğer partneriniz cinsel isteksizlik yaşıyorsa bunun nedenlerini öğrenmeye ihtiyacınız var. Cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biri stres. Bu nedenle stresle başa çıkma yollarını iyi bilmek gerekiyor. Dikkat ! Erkeğin isteksizliği, zamanla sizi de isteksiz hale getirebilir.

Fiziksel ve Psikolojik Nedenler Cinsel İsteği Azaltabilir:

Depresyon, stres, yetersiz uyku, ilişkideki sorunlar vs… birçok erkeğin geçici olarak cinsel arzularını kaybetmesine neden olabilir. İsteksizlik yaşayan bir erkekle beraberseniz, sizin de psikolojiniz bozulur çünkü zamanla sizi aldattığını ya da size ilgisinin azaldığını düşünebilirsiniz.

Fiziksel Hastalıklar Cinsel İsteksizlik Nedeni Olabilir:

Şeker, kalp hastalıkları, kronik ağrılar ve parkinson gibi hastalıklar cinsel performansı ve isteği azaltabilir. Bunların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da erkeklerde libidoyu düşürür, erektil bozukluklara neden olabilir.

Düşük Testosteron Seviyesi de İsteği Azaltır:

Erkeklerin % 25’inin testosteron seviyesi ortalamadan düşüktür. Ne yazık ki erkeklerin çoğu düşük testosteron belirtilerinin farkında değil. Cinsel isteksizlik, erektil bozukluklar, kemik erimesi, depresyon ve fiziksel enerji kaybı, düşük hormon seviyesinin belirtilerindendir. Hormon tedavisi bu konuda çözüm olabilir ancak erkeklerin çok az bir bölümü bu tedaviyi kabul eder.

Cinsel İsteksizlik ve Erektil Bozuklukları Karıştırmamak Gerekir:

Erkeklerdeki farklı ve ortak cinsel rahatsızlıklar, farklı şekilde tedavi edilir. Bu nedenle cinsel isteksizlik ve erektil bozukluklar arasındaki fark bu noktada çok önemlidir. Erektil bozukluğu olan erkeklerin cinsel arzularında bir problem olmaz, sadece ereksiyon olurken zorluk yaşarlar ve bunları Viagra gibi haplar ve tedaviyle aşabilirler. Ancak cinsel isteksizlik yaşayan bir erkek mutlaka doktora başvurmalıdır.

Yorum yapın