İri Gözlüler Daha Çekici

Son Güncelleme: 10.09.2020 13:40

İri Gözlüler Daha Çekici – Bu sonuca nasıl varılmış neden böyle bir sonuç çıkmış derseniz sırf bunun için bile bir araştırma yapmışlar arkadaşlar.

Yapılan araştırmada göstermişki iri gözlüler daha çekici imiş.

Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Romantik İlişkiler ve Çekicilik’ konulu konferansta aşk kavramı ve bağlılık konularını ele alan Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Psikolog Yrd. Doç. Dr. Berrin Özyurt, iri göz, göz ve saç renginin çekiciliği attıran özellikler olduğunu söyledi.

Sağlıklı bağlanma süreci aşk için önemli
Özyurt, öğrencileri aşk kavramı, aşkın tarihsel sürecinin yanı sıra; aşkın psikolojideki yerini anlattı. “Bebeklik döneminden itibaren özellikle anne ile sağlıklı bir şekilde temelleri atılan bağlanma sürecinin yetişkinlikte ve romantik ilişkilerde duygusal bağ kurma ve sürdürme açısından önemi büyüktür” diyen Özyurt, çağlar boyu birçok yazar ve düşünürün aşkın gizemini çözmek için çalıştığını belirtti.

İri gözlüler, simetrik yüze sahip olanlar aşkta daha avantajlı
Aşk kavramını çekicilikle bütünleştiren Dr. Berrin Özyurt, “Aşk denildiğinde, fiziksel açıdan etkilenme, birini çok fazla düşünme, kendini iyi hissetme ve mutluluk gibi olumlu duygular içeren ifadeler akla geliyor. Takdir edilme, çekicilik ve iletişim, aşkın en önemli ön koşulları olarak kabul ediliyor. Yapılan araştırmalar, saç ve göz rengi, ırk, huy ve cinsel ilgi, fiziksel, psikolojik özellikler açısından benzerliğin çekiciliği artırdığını göstermektedir. Ayrıca fiziksel yakınlık, bedensel özellikler, simetrik bir yüz ve iri gözler çekiciliği arttırmaktadır. Sık görüşme, nezaket ve incelik gibi ödüllendirici özellikler de çekiciliği artıran etmenler arasındadır” dedi.

Yorum yapın