Bol Uyku ve Bol Seks Demek

Son Güncelleme: 16.09.2020 21:13

Bol Uyku ve Bol Seks Demek – Uzmanlara göre seks isteğinin azalmasında az uyumanın etkisi fazla.

Yapılan bir araştırma, az uyuyan erkeklerin testosteron hormonu seviyelerinin bariz şekilde düştüğünü ve sonuç olarak cinsel isteklerinin azaldığını ortaya koydu.
Uzmanlar, düşük hormon seviyelerinin genç erkekler için başka olumsuz sonuçlara da yol açabileceğini, bunlar arasında libido düşüklüğü ve üreme verimliliğinde zayıflama bulunduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre, az uyuyan erkekler, kas kütlesi ve kemik yoğunluğu bakımından yeterince güç toplayamıyor ve bu da düşük enerji düzeyine, konsantrasyon eksikliğine ve yorgunluğa neden oluyor.
Düşük testosteran seviyeleri aynı zamanda metabolik sendromla da ilgili. Metabolik sendrom, kalp hastalığı, kalp krizi, diyabet riskini artıran metabolik risk faktörleri grubunu ifade ediyor.
Araştırma, uykusuzluğun, hormon seviyeleri üzerinde uzun vadeli etkileri olabileceğine dair kanıtları güçlendiriyor.

Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları, bir hafta boyunca ya da daha uzun süre günde beş saaten az uyuyan erkeklerin testosteron hormonlarının, gece iyi bir uyku çekenlerden daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Bu ayki Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlanana araştırma, bu tarz bir uyku düzenine sahip kişilerde hormon düzeyinin hızla 15 yaş daha yaşlı bir kişinin hormon düzeyine düştüğünü belirledi.

Araştırmaya öncülük eden ve on yıldan fazla süredir uykusuzluğun etkileri üzerinde çalışan Profesör Eve Van Cauter, “Düşük testosteron seviyeleri, sağlığın ve yaşama gücünün gerilemesiyle alakalı. Bunun uyku kaybı sonucunda ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorum yapın