Dünyanın En Ölümcül Hayvanları

Son Güncelleme: 17.09.2020 14:20

Dünyanın En Ölümcül Hayvanları – Denizlerin yaban arısı olarak nitelendirilen kutu denizanasının (Chironex fleckeri), son zamanlarda Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda görüldüğü konusunda açıklama yapan yetkililer “Neredeyse saydam olan bu hayvanı fark etmek çok zor. Türkiye’ye gelmesi durumunda sularımızda büyük bir tehlike yaratacaklar. Bu konuda çeşitli önlemler almalıyız” dedi. DHA’nın haberine göre; kutu denizanası 70 insanı aynı anda öldürecek kadar zehir taşıyor.

İki keskin boynuzu, 1.7 metre boyu, 3.4 metre uzunluğu ve 500-900 kg arasında değişen ağırlığı ile devasa bir yapıya sahip olan bu hayvanla hiçte karşılaşmayı göze almazsınız. Ayrıca diğer isminin afrika buffalosu olduğunu söylemek gerek.

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre, Cassowary dünyanın en tehlikeli kuşu. Çok sinirli olan bu kuş, gagasıyla sizi öldürebilecek güçte. Avustralya ormanlarında ve Yeni Gine’de yaşayan Cassowary’le karşılaşma şansınız çok yüksek değil.Ancak eğer karşınıza çıkarsa, dikkatli olmanızda fayda var. Zira bu kuşun pençeleri de, gagası da aynı derecede ölümcül.


Kolombiyada yaşar. Dünyanın en zehirli canlısıdır. Bir kere dokunmak bile ölüme sebep olabilir. 2 cm boyundadır. Zehiri 150 insanı aynı anda öldürebilir. Zehiri 30.000 fareyi öldürebilecek güçtedir. Vücudu sürekli zehir kaplıdır.

Dünyanın en zehirli ikinci yaratığıdır. Zehiri iki dakikada öldürür. Japonyada yaşar. Gökkuşağı taklidi yapar. Siyanürden 10 bin kat daha güçlüdür.

Kobra yılanından 100 kat Kara mambadan 50 kat güçlüdür. Avustralyada yaşar. Bir ısırığı 100 insanı öldürebilecek güce sahiptir. Zehiri 5 metre uzaktan etkilidir.

Ortadoğuda yaşar. Halk arasında sarı akrep diye bilinir. 1 mg zehiri 15.000 fareyi öldürebilir. Zehiri insanı bir saatte öldürebilecek kadar güçlüdür.

Dünya üzerindeki en zehirli kertenkele türüdür. Amerika kıtasında yaşar. Bilinen adı GİLA canavarıdır. Isırığı tedavi edilmezse öldürücüdür.

Başlıklı maymun, insanların ceplerini değme yankesiciler kadar ustalıkla karıştırıp yenilebilecek maddeleri alır. Karşısına bir köpek çıkınca, sırtını kamburlaştırır, tükürür ve o kadar çirkin havlar ki, köpek çoğu kez çareyi kaçmakta bulur. Fakat başlıklı maymunlar genellikle tatlı huylu yaratıklardır.

Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür.

Yorum yapın