Bu Maymunları Hiç Görmediniz İşte En Değişik Maymunlar

Son Güncelleme: 19.09.2020 06:37

Bu Maymunları Hiç Görmediniz İşte En Değişik Maymunlar – Bir avuç içi büyüklüğündeki tarsier maymunu, maymunlar dünyasının en küçüğü. Borneo,Sumatra ve çevre adalarında bulunan tarsier, sinek, kelebek, kuş ve hatta zehirli yılanlarla besleniyor.

Güney Doğu Asya’da geniş bir coğrafya’da yaşayan Silver leaf (gumus yaprak) maymunlarının Borneo adası’nda yaşayanları diğerlerinden farklı. Borneo’nun kuzey kısmında yaşayan gümüş yaprak maymunları adını renginden almış.

Dünya’da üçüncü büyük adası olan Borneo’ya özgü maymunlardan bir başkası da ‘red leaf’ (kırmızı yaprak) maymunları. Sadece ağaç ve bitki yapraklarıyla beslendiği için bu adı alan kırmızı yaprak maymunları daha çok Borneo’nun doğu tarafında yaprakları bol ağaçların bulunduğu derinliklerde yaşıyor.


Orangutan , dünya’da doğal ortamda sadece Borneo adası ile Endonezya’nın Sumatra Adası’nın bazı bölgelerinde yaşıyor. Borneo adası’nda yaşayan orangutanların Sumatra adası’ndaki akrabalarına göre farkı daha koyu renkte olması. Bilim adamları orangutanların insanlarla ortak 28 kromozona sahip olduklarını tesbit etmişler. Malay dilinde ‘orman insanı’ anlamını taşıyan orangutanın en sevdiği yiyecek, yaban inciri ve laran meyvesi.

Dünya’da sadece Borneo Adası’nda yaşayan maymunlardan biri de proboscis maymunları. Proboscis maymunlarının en belirgin özelliği uzun burunları. Meyve ve ağaç yapraklarıyla beslenen proboscis maymunları, dominant bir erkek kontrolünde gruplar halinde yaşıyor.

Yorum yapın