Usame Bin Ladin Hayatı

Son Güncelleme: 22.09.2020 06:25

Usame Bin Ladin Hayatı – Usame Bin Ladinin hayatını okuyacağınız bu sayfa Usame Bin Ladin ile ilgili bilgiler içermektedir. Buyrun Usame Bin Ladin Hayatı;

1957 Suudi Arabistan doğumlu, El Kaide lideri Bin Ladin’in en belirgin özellikleri solak olması ve bastonla yürümesiydi.

Dünya üzerinde 3000’den fazla insanın ölümüne neden olan, birçok terörist saldırıdan aranan Bin Ladin’in kullandığı takma adlar: Usama Bin Muhammad Bin Ladin, Shaykh Usama Bin Ladin, the Prince, the Emir, Abu Abdallah, Mujahid Shaykh, Hajj, the Director

FBI’ın en çok aranan firariler listesinde başı çeken Bin Ladin için ABD Dışişleri Bakanlığı 25 milyon dolar ödül vaadediyordu.

10 Mart 1957- ö. 1 Mayıs 2011, Abbottabad, Pakistanda doğan Kökten dinci El Kaide’nin kurucusu ve lideri olarak bilinmektedir.

Çok zengin Suudi Arabistanlı bir ailenin çocuklarından biridir. Usame bin Ladin’in kökü Güney Yemen’de Hadramut’tur. Babası Muhammed 1930′da geldiği Suudi Arabistan’da hızla yükseldi ve zamanla Ortadoğu’nun en büyük müteahhitlerinden biri oldu. 1968′de kaza sonucu öldüğünde mirası 11 milyar dolardı.

Genç yaşta Müslüman Kardeşler teşkilatının fikirlerinden etkilenen Usame bin Laden, 1979 Aralık ayında, arkadaşı, Suudi Gizli Servisi Şefi Prens Turki bin Faysal tarafından Pakistan Peşaver’e yollandı. Buradaki kamplarda, başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki İslâmcı gençler birer uzman savaşçıya çevriliyordu. Beş ülkenin birlikte üstlendiği bu çalışmanın sorumluluğu Pakistan Gizli Servisi ISI’deydi, yürütücüsüyse Filistin asıllı Abdullah Azzam’dı.

Azzam’a asistanlık yapan Usame bin Ladin, bizzat savaştı, hatta Celalabad yakınlarında yaralandı. 1986′da kendi kamplarını kurdu. Kurumsallaşmasının temelini 1988′e doğru gönüllüler hakkında bilgileri içeren bir veritabanı kurarak attı. Bu bilgisayar kayıtlarından hareketle ‘El Kaide’ adlı bir yapılanma ortaya çıktı. Suud rejimi, cihadı her yere yaymak isteyen bu kişiden korkmaya başladı ve 1989′da pasaportuna el konuldu.

Haziran 1990′da Saddam Kuveyt’e girince Usame bin Ladin, Suudi sınırlarının korunması görevinin kendisi ve tabanına verilmesini istedi. Kral Fahd Amerikan askerlerini çağırınca çok öfkelendi; önce Pakistan’a, ardından Afganistan ve nihayet Sudan’a gitti. Artık Pakistan’da istenmeyen ve kendilerine yer arayan binlerce cihatçıyı Sudan ve Yemen’e yerleştirdi, onlara birçok ülkede iş buldu.

ABD’ye karşı ilk cepheyi Somali’de açan ve 1994′te Suud vatandaşlığından çıkarılan Usame bin Ladin, uzun bir süredir, iktidarı almalarına epey yardımcı olduğu Taliban’ın himayesinde Afganistan’da yaşıyor.

1 Mayıs 2011 tarihinde El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan’da Abbottabad şehrinde gizli bir operasyonda doğrudan emir altında hareket eden bir ABD’li tim tarafından yapılan bir operasyonla öldürülmüştür.

Yorum yapın