Aşkın Kimyası

Son Güncelleme: 22.09.2020 06:25

Aşkın Kimyası – Bazıları derler aşkın kimyası çözüldü bazılarıda derler aşkın kimyası varmı. İşte bu tip sorularınıza aşkın kimyası yazısı ile cevap verelim.

Aşık olunca vücudumuzda neler değişiyor? İşte aşkın kimyası…

Aşkın 3 aşaması var. Her aşk ve aşık bu evreleri yaşar:

1. Tutku: Pasif bir olgudur ve karşınızdaki tabiri caizse deli gibi arzulamaktır.

2. Çekim gücü: Bir tür gözleri kör eden etkidir. Birinin çekim alanına girdiğinizde ya da romantizm sizi esir aldığında genelde mantıklı düşünemezsiniz. “Aşkın gözü kördür “ deyiminin aslında ne kadar doğru olduğunun farkına varırsınız. Etkilendiğiniz kişinin bazı özelliklerine odaklanır ve onu istemekten kendinizi alamazsınız. Bu safha ise tamamen biyolojik yapımızla alakalıdır.

3. Bağlılık: Aşkın bir sürece girmiş halidir. Aşkın büyüsünden yavaş yavaş gerçekliğine doğru adım attığınız evredir. Bu safhada problemler yaşanabilir ve ancak güçlü ilişkiler ayakta kalmayı başarır.

Aşkla ilgili ilginç bilgiler

MRI görüntüleme sistemiyle aşkın beynin “ödül merkezi” olarak bilinen bölgesinde hareketlere neden olduğu bulunmuştur. Aynı bölge uyuşturucu bağımlılığı söz konusu olduğunda da etkilenmektedir.

Aşkın ilk evrelerinde beynin seks güdüsü ve bağlılık gibi bölgeleri aktif hale gelir.

Aşık olduğunuzda kandaki serotonin seviyesi düşer. Aynı etki obsesif-kompulsif bozukluklarda da görülmüştür.

Yani aşık olduğumuzda beynimizde neler oluyor ?

Aşk, uyuşturucu bağımlılığı, obsesif-kompulsif bozukluklar ve diğer bilişsel sorunların meydana geldiği bölgelerdeki moleküllerin etkileşimi sonucunda meydana gelir.

“Aşk kimyasalı” olarak bilinen Dopamin beyinde mutluluk hissi yaratmaya başlıyor. Yüksek miktarlardaki dopamin aynı zamanda noradrenalin denilen ve dikkati, kısa süreli hafızayı, hiperaktiviteyi, uykusuzluğu ve hedef amaçlı davranışları tetikliyor. Yani aşk evresindeki çiftlerin gözü birbirlerinden başka hiçbir şey görmüyor.

Milliyet’te de yer alan habere göre, noradrenalin, adrenaline benzer bir kimyasal ve kalbin hızlı atışı ile heyecanı körüklüyor. İnsan vücudu sadece belli bir durum ortaya çıktığında bu kimyasalları salgılıyor ve erkeklerdeki miktar kadınlara göre çok daha fazla. Çünkü erkeklerin beyni daha çok görsel odaklı çalışıyor.

Aşırı dikkat ve idealleştirme sürecinin diğer bir açıklaması ise London College Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmacılar aşık olan kişilerde serotonin miktarının azaldığını ve aynı zamanda diğerlerini değerlendirmemizi sağlayan sinirsel devrelerin de baskılandığını belirtti.

Yorum yapın