Muhteşem Yüzyıl Tartışmasına İngilizlerde Katıldı

Son Güncelleme: 21.09.2020 06:51

Muhteşem Yüzyıl Tartışmasına İngilizlerde Katıldı – Türkiye’de Muhteşem Yüzyıl dizisine ilişkin tartışmalar, Batı’da ilgi çekmeyi sürdürüyor.

The İndependent, Süleyman’ı, “içki içip haremde enerjik bir biçimde dinlenip eğlenirken gösteren dizinin, dindar muhafazakarlar ve Osmanlıların altın çağını idealize eden mevcut moda”dan etkilenenlerin arasında iyi karşılanmadığını belirterek dizinin “Deli İbrahim veya 2. Abdülhamit”i konu almadığı için “Şikayette bulunanlar, aslında şanslı” diye yazdı.

İngiltere’de Pazar günleri yayımlanan The Independent On Sunday gazetesinden gazeteci yazar David Randall, Türkiye’de “Muhteşem Yüzyıl” dizisine ilişkin tartışmaları okuyucularının dikkatine getirirken, “Türkiye’de, belki en büyük Osmanlı sultanını, zaaf ve kötü alışkanlıkları eksik olmayan biri olarak gösteren tarihi dizi konusunda bir çeşit şamata yaşanıyor” yorumunu yaptı.

Yazısında Süleyman’ı, “içki içip haremde enerjik bir biçimde dinlenip eğlenirken gösteren dizinin dindar muhafazakarlar ve Osmanlıların altın çağını idealize eden mevcut moda”dan etkilenenlerin arasında iyi karşılanmadığı görüşünü de dile getiren Randall, dize karşı protesto gösterilerinin yapıldığını, on binlerce şikayet alan RTÜK’ün da prodüktörlerine programın “toplumun ulusal ve ahlaki değerlerine aykırı” olduğunu bildirdiğini kaydetti.

“Şikayette bulunanlar, aslında şanslı” diyen Randall, dizinin “Deli İbrahim veya 2. Abdülhamit”i konu almış olabileceğini belirtirken, “Bunun yerine, Süleyman’ı seçtiler, büyük ölçüde çünkü psikopat seleflerinin aksine Türk başarısının doruğunda bulunuyor. Çağdaşı 8. Henry’in portresine ilişkin protestolara gülümsemek kolay ama buradaki karşılığı, Churchill’i sarhoş bir çocuk tacizcisi olarak gösteren bir film olurdu. Yine, put kırma zevkimiz düşünülürse belki prodüksiyonu başladı bile” yorumunu yaptı.

Yorum yapın