Cinsel isteksizlik Nedenleri

Son Güncelleme: 12.09.2020 05:25

Cinsel isteksizlik NedenleriCinsel isteksizliğin Nedenleri – Cinsel isteksizlik en yaygın ve en karmaşık cinsel sorunlardan biri. Bunu etkileyen çok sayıda faktör bulunsa da temelde cinsel isteksizlik yaratan 13 neden var.

Cinsel isteği sağlayan hormon kadında da erkekte de aynıdır. Bu hormon testesterondur ve cinsel isteği yönlendirir.

Cinsel dürtüler doğuştan vardır ancak cinsel davranışlar bu konudaki tutum ve deneyimlerle belirlenir. Cinsel isteği belirleyen çok sayıda faktör bulunuyor.

Genel ya da cinsel sağlık durumundaki bozukluklar, hormonlardaki aksaklıklar, kullanılan ilaçlar bunu etkileyebilir. Nedenler psikolojik ya da organik olabilir. İşte nedenlerden en başta gelenler ve en önemlileri:

Az Uyumak

Çok erken kalkıyor ve geç yatağa girmek etkendir. Yeterli uyumazsanız vücudunuzda hem fiziksel hemde duygusal olmusuz etkilenir.

Obezite

Uzmanlara göre fazla kilolu veya obez olmak, cinsel performans konusunda sorun yaratabilir. Bu neden tam olarak bilinmese de birçok doktor, bunu kilo nedeniyle kendine güven eksikliğinede bağlıyor.

Stres

Stres altındayken bir sürü şeyi iyi yapan nadir insanlardan biri olabilirsiniz. Ancak buna cinsel hayatınız dahi değil. İş stresi, para sorunları, ailede hasta olan biri için duyulan endişe gibi nedenler, libidonuzu düşürür. Stres düzeyinizi kontrol altında tutmak ve stres yönetim teknizlerini öğrenmek için mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Menapoz

Dünyada birçok kadın menopoz yüzünden cinsel isteklerinin azaldığını rapor etmiştir. Menopozol semptomlar hormon değişiklikleri bütün vücudu etkileyen bir durumdur. Menopozdan ötürü yaşanan semptomlar ilaçlarla kontrol altında tutulabilir.

Vücudunuzun Şekli

Vücudunuzun şekli ve kilonuzdan ötürü kendinizi seksi bulmayabilirsiniz. Çok kilolu olmasanız bile kendi alğınız sizin duygularınızı etkileyebilir. Algınız üzerinde çalışmak yada kilo vermek yararlı olur. Spor , fiziksel olarak vücunuzu şekillendiren hormonlar açısından yardımcıdır.

İlaç Kullanmak

Bazı ilaçlar cinsel isteksizlik yaratabilir. Her zaman kullandığınız ilacın dozunun artması yada azalması da etki edebilir.

Düşük Testosteron

Testosteron her iki cinsi de ilgilendiren bir konudur. Ancak kadınların hormon düzeni erkeklerden daha farklıdır ve daha karışıktır.Ve bazen cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Ereksiyon
Ereksiyon problemleri de çiftleri cinsel hayattan uzaklaştırır.

Deprasyon

Eğer cinsel isteksizlik yeni başlıyorsa bu farkında olmadığınız deprasyonun başlangıcı olabilir.

İlişkide Sorunlar

Çiftler arasında çözüme kavuşmamış sorunlar cinsel dürtünüzün katili olabilir. Cinsel haytta duygusal yakınlık özellikle kadınlar için önemlidir. Üstü kapatılmamış sonuca varılmamaış, tartışmalar, yanlış anlaşılmalar gibi konularda nedenlerden biri olabilir.

Alkol
Bir kadeh ya da iki kadeh içki herzaman keyfinizi yerine getirmeyebilir. Alkolün bu konuda faydadan ziyade zarar getirdiği bilinen bir gerçektir.

Ebeveynlik

Ayak altında doloşan çocuklar, çiftleri birbirine zaman ayırmaktan alıkoyabilir. Bu gibi durumlarda çocuklara kısa süreliğine bakıcılık yapacak birinin faydası olabilir.

Yorum yapın