Sıla: Aptal erkeklere tahammül edemem

Son Güncelleme: 12.09.2020 02:21

Sıla Aptal erkeklere tahammül edemem dedi – Kaset çıkarınca anında da yeni açıklamalar her zaman gelirki biraz ekranda görünelim değil mi?

Sıla üçüncü solo albümü ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’ ilemüzik dünyasına hareket getirdi. TT NetMüzik’in dijital satış listesinde yeni şarkıları ilk 10’un 10’unda birden yer alan Sıla, fiziki satış listesi yapan D&R’da da zirveye yerleşti. Yine tüm şarkılarda imzası bulunan yakın dostu Efe Bahadır’la Sezen-Onno, Melih Kibar-ÇiğdemTalu benzeri bir müzikal birliktelik sinyali veriyor. Sözler ve müzikteki gelişimi ortaya çıkan bu son albümünün hazırlık aşamasını, şarkılarının satır aralarındaki gizli duygularını ve ilişkilere bakışını anlattı.

‘Konuşmadığımız Şeyler Var’a Sıla’nın ustalık albümü diyebilir miyiz?
Estağfurullah, usta olmak için çok erken. “Ustayım” dediğim gün çırak bile değilim demektir. ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’ sorumluluğumun fazlasıyla büyüdüğü bir albüm. Çalışma aşaması diğer albümlere oranla daha stresli, daha kaygılı geçti. Nihayetinde ortaya çıkan müzik oturaklı, zengin… Sözler daha olgun ve anlatılan daha içeriden, daha derin.

Sözlerinizde genel olarak biten aşklarla hesaplaşma var. Bu kadar duygulu satırları nasıl yazıyorsunuz?
Kafamdakini geçiyorum kâğıda; ama biten bir aşk, ama başlayamamış; ama benim ama diğerinin… Ortak çıkmak önemli derde. Yoksa benim yaşadıklarımda farklı değil.

Aşk acısı çekmeden etkili şarkı yazılabilir mi?
Acı hafızası yoktur bilirsiniz. Ben de hayatıma kötü etkiler saçmış bir ilişkinin ardından kötü anımsayamıyorum ne yapsam. Kinci biri değilim. Dolayısıyla ortada aşk, ayrılık vb. yoksa yani hali hazırda yoksunsam bu yaşanmışlıklardan sandıkları fazla fazla deşmem gerekiyor. Yahut başka birinin hayatından yaşadıklarını araklıyorum. Duyguları tanımak yeterli geliyor o vakit. Bütün ölüler diriliyor o an içimde.

‘Boş Yere’ şarkınızda dediğiniz gibi yazarken kalbinizin odaları bomboş muydu? Şu an dolu mu?
Özel hayat kokusu alıyorum(gülüyor). Dört oda arası dönüp duruyorum. Kafa bu kadar doluyken bunlara zaman ayırmak biraz güç…

Tüm şarkıların sözleri sizin, müzikte sizinle birlikte Efe Bahadır imzası var. Kimdir Efe Bahadır?
Efe bir dost. Üniversitede tanıştık. Beraber şarkı söylemeye başladık. Müzik ikimizin de içinde büyük yangındı ve anlatacak derdimiz vardı. Baş koyduk yola, çokça mücadele ettik, hâlâ da sürüyor mücadelemiz. Çok müzisyen adamdır Efe ve çok akıllı adamdır.

‘Boş Ver’ şarkınızda “Tüm hataları katladım, en görünür yerde rafladım” diyorsunuz. Gerçek hatalarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aynen böyle. Ne kadar görürseniz o kadar azaltıyorsunuz riskleri. Amma velâkin akacak kan da damarda durmaz biliyorsunuz. Bazen bile bile koşuyorsunuz derde. Üst üste aynı hatayı yapmadıkça sorun yok, fakat ‘tutturukçu’ysanız bu yolda, bir hekime başvurmakta fayda var!

En etkilendiğim şarkılarınızdan biri ‘Zamanında’. Çocukluğa özlem ve büyük bir hüzün var. Hangi zamanda, kimin hikâyesi o. Yer neresi?
Çoğunluğun hikâyesi. Sevdiklerimizin, kaybettiklerimizin hikâyesi… Yakın zamanlarda yokluklar yaşadık Efe, Gözde ve ben. Gözde’yle yazdık, Efe’yle de besteledik zaten. Bizde yeri ayrıdır. Biz şarkı demiyoruz ona, o ciğerimizin köşesi.

Çocukluğunuz şarkıdaki gibi kalabalık akrabalı bir çevredemi geçti?
Evet. Çok kalabalıktık… Çok bahçeli, çok güneşli, bol kahkahalı geçti çocukluğum. Şimdi bağırınca yankısı çarpıyor suratımıza sesin.

Hangi tip erkeğe hiç tahammül edemezsiniz?
Aptal ve ayağı yere basmayan insana tahammül edemem. Yorar beni.

“Samimiyetsizlik büyüdü, kardeşlik eskide kaldı”
Albümün adı neden ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’?
Konuşmadığım, içeri bağırdığım, suskunlukları çoğalttığım zamanları abarttığım için aslında. Bir de samimiyetsizleştik, yabancılık büyüdü, kardeşlik çok eski zamanlarda kaldı. Bana da dokunuyor bu. Ayak uyduramıyorum bu şekle, alışamadım gitti.

Yorum yapın