Vajinismus Nedir

Son Güncelleme: 14.09.2020 23:12

Vajinismus Nedir – Vajinusmus hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilir ayrıca Vajinismus hakkında sizde sorunlarınızı iletebilirsiniz..

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik yapıya “vajen”adı verilir.Cinsel birleşme esnasında vajenin etrafındaki kasların kasılması,tüm vücutta bir kasılma ,endişe,korku ve panik hali,kadının bacaklarını sıkıca kapatması ve elleriyle eşini itmsine yol açan ,istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki bilinçdışı vajinal kasılmalara “VAJİNİSMUS “denir.

Vajinal kasılmalar öyle yoğundur ki penisin içeriye girmesine engel olur. Vajinismus ailesel bir problemdir yani kadının ve erkeğin ortak sorunudur.Bu nedenle hiçbir taraf diğerini suçlamamalı ve ya bu konuda anlayışsız olmamalıdır.

Vajinusmus, genital organların anatomik yapısından ilişkisiz bir şekilde ortaya çıkar.” Benim vajinam dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum.” diye bir kavram yoktur; vajina oldukça esnek bir yapıdır ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir. Vajina ilişki sırasında penisin büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak dışa en yakın kısmı oldukça gevşeyebilir,genişleyebilir.

Fakat yaşanılan korku tüm bunların bilinçdışı bir şekilde ortaya çıkmasına engel olur. Aşağıdaki resimde vajinismus problemi yaşayan kişilerin anatomik olarak hangi kaslarının kasıldığı gösterilmektedir.

Yorum yapın