Mamutlar neden yok oldular

Son Güncelleme: 12.09.2020 04:06

Mamutlar – Mamut hayvanı hakkında bilgi – Mamutları en son M.Ö 10,000 filminde görmüştüm ve gerçekten çok güçlü hayvanlara benziyorlardı. Mamutlar hakkında pek fazla bilgi olmasada nerede ve ne zamanlar yaşadıklarına dair bilim adamları bilgilere sahipler. İşte detaylar;

Proceedings of the Royal Society B adlı dergide yayımlanan araştırma, 4 bin yıl önce Asya, Avrupa ve Kuzey Buz Denizi’nde bir adada yaşamış yünlü mamutların, iklim değişikliği sonucu değil, muhtemelen hastalıktan veya fırtına sonucu yok olmuş olabileceğini gösterdi.
Araştırmada, kalıntıların yaşını belirlemek için kullanılan karbon 14 sayesinde, Sibirya’nın kuzeyine yakın Rusya’ya ait Wrangel adasında, M.Ö. 1700 yılında birkaç mamudun yaşadığı belirlendi. Wrangel’de 4 bin yıl önce bir mamut sürüsünün yaşadığı biliniyor.

İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’nden bir ekibin Wrangel’de bulunan mamut kalıntılarında yaptığı DNA testleri, yünlü mamutların genetik çeşitliliğinin azalmadığını, hatta arttığını ortaya koydu. Böylece ekip, yünlü mamutların yavaş çevresel değişiklik sonucu değil, büyük bir fırtına, yeni bir virüs veya yeni bir bakterinin ortaya çıkmasıyla yok olmuş olabileceği sonucuna vardı.

Araştırmacılar ayrıca, Wrangel adasına mamutların yok olmasından yüzlerce yıl sonra gelen insanoğlunun, mamutların yok olmasına yol açmış olamayacağını açıklıyor.

Yünlü mamut, 750 bin yıl önce yaşamış step mamudundan türemiş.

“Mamutlar neden yok oldular” üzerine bir yorum

Yorum yapın