Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu kimdir

Son Güncelleme: 08.09.2020 23:47

Geçenlerde vefat eden Osmanlı Padişahı Vahdettin’i gören son Osmanlı Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu Efendinin hayatını hikayesi ve biyografisi hakkında bilgiler vermeye çalışalım:

Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu, 1994’ten bu yana Osmanlı hanedanının en kıdemli üyesiydi. Devlet Osmanlı olsaydı, Ertuğrul Osmanoğlu, Devlet-i Ali Osman’ın yaklaşık 15 yıllık padişahı olarak ömrünü noktalamış olacaktı.

Ancak onun hayat hikayesi 12 yaşında yön değiştirdi. II. Abdulhamid’in torunu Mehmet Burhanettin Efendi’nin oğlu olan şehzade 1924 yılında hanedan sürgün edilince ülkeden uzaklaştırıldı. O gün başlayan vatansızlık tam 70 yıl sürdü.

Yurt dışına son çıktığı pasaport Osmanlı mührü taşıyordu. Ancak bir süre sonra mensubu olduğu devlet ortadan kalktı. Vatansızlığın yanında hanedan devletsiz de kalmıştı.

Şehzade Viyana ve Paris’te felsefe ve politika eğitimi aldı. 1933 yılında da babası ile Amerika’ya yerleşti. Ertuğrul Osmanoğlu ömrü boyunca maden ocağı işleterek geçimini sağladı.

Şehzade Ertuğrul Türkiye’ye ilk defa 1992 yılında geldi. Sürgün olduğu için yıllardır ülkesini göremeyen Osmanoğlu, vatandaşlığa ise 2004 yılında kabul edildi. Bunca yıl genel bir kaç ipucu dışında sürgün yıllarında neler yaşadığını nelerle karşılaştığını anlatmadı.

Anılarını kitap haline getirdi. Ancak “Bahsini etmek istemediğim şeylerden yine bahsetmedim. Bende kalanlar yine bendeydi.” demişti. Kendisi 12 yaşında İstanbul’u terketmek zorunda kalmasına rağmen, yıllar sonra Türkiye’ye yeniden geldiğinde düzgün bir İstanbul Türkçesi’yle konuşuyordu. Türkiye’yi çok sevmişti. Ancak en çok da herkesin Türkçe konuşmasından hoşlandığını söylüyordu.

Ertuğrul Osmanoğlu, Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan Kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi ile evliydi. Son ropörtajında fazla vaktinin olmadığını ve geri kalan zamanını İstanbul’da geçirmek istediğini söylemişti. Şehzade’nin son duası kabul oldu.

Wikipedia’da yazdığı şekli ile Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu kimdir birde bu açıdan bakalım:

Osman Ertuğrul Osman (Devletli Necabetli Osman Ertuğrul Efendi Hazretleri), (d. 18 Ağustos 1912, Nişantaşı , İstanbul- ö. 23 Eylül 2009, İstanbul)

1994-2009 yılları arasında Osmanoğulları ailesinin en kıdemli üyesi ve hanedan reisi olmuştur.

II. Abdülhamit’in torunu, Şehzade Mehmed Burhanettin Efendi’nin oğludur. Annesi Aliye Melek Nazlıyar Hanımefendi’dir. 1924’de Viyana’da tahsilini sürdürürken, Hilafet’in kaldırılmasının ardından Osmanlı Hanedanının bütün fertleri Türkiye’den sürgün edilmişti. 1933 yılında babası ile ABD.’ye yerleşmiş, babasının 1949 yılında vefatından sonra, 1952 yılında Kanada merkezli bir madencilik şirketi kurmuştur. 1991 yılında Osmanlı Hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan Kraliyet Ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi’nin ve Dr. Pakize Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi (d.1940) ile evlenmiştir.

Osman Ertuğrul Osman, akıcı bir şekilde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyordu ve İtalyanca’yı konuşabilir, İspanyolca’yı da anlayabilirdi.

1974’de yürürlüğe konulmuş bir af kapsamında, ailenin diğer üyelerini takiben, ilk kez 1992 yılında Türkiye’ye gelmiş, 2004 yılında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almıştır. Buna rağmen daha ziyade New York Manhattan’da yaşamıştır.

Osmanlı hanedanının “Reisi” ve “Son Osmanlı” diye anılan Osman Ertuğrul Efendi, 23 Eylül 2009’da İstanbul’da, yaşlılık ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde vefat etmiş, 26 Eylül 2009 tarihinde Sultanahmet Camii’nden kaldırılan naaşı, Bakanlar Kurulu Kararı ile Çemberlitaş’taki II. Mahmut Türbesi’ne defnedilmiştir.

KARACABEY

Yorum yapın