Çin’de 4 kanatlı dinazor fosili bulundu

Son Güncelleme: 12.09.2020 04:40

Çin’de bulunan bu dinazor, bulunan diğer dinazor fosillerinden çok farklı çünkü bu dinazorun 4 tane kanadı var. İşte dört kanatlı dinazor türünün fosili hakkında detaylar;

Çin’de 155 milyon yıllık tüylü ve dört kanatlı küçük bir dinozor fosili bulundu. Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, Çinli paleontolog Şing Şu ve çalışma arkadaşları, kuzeydoğudaki Liaoning vilayetinin Tiaojişan yöresinde eksiksiz dinozor fosili buldu.

Yeni türün, şimdiye kadar bilinen en eski tüylü dinozor ‘archaeopterix’ten daha eskilere gittiği anlaşıldı. “Anchiornis huxleyi” adı verilen yeni dinozor türünün, “teropodlar” olarak adlandırılan ve kuşlarla akraba oldukları düşünülen familya içinde yer aldığı belirtildi. ‘Archaeopterix’ten daha eski dinozorların tüysüz oluşu, evrim zincirinde eksik halka olduğunu akla getiriyor. ‘Anchiornis huxleyi’nin özellikle ayak civarının bol tüylü oluşunun, evrime yeni bir bakış açısı getirebileceği düşünülüyor. Araştırmacılara göre, ön ve arka ayakların alt kısımları ile kuyruktaki tüyler, dört kanat ortaya çıkması sonucunu doğurdu. Ancak büyük tüyler, sonraki kuş evrimi sırasında daha da büyürken, arka kanatların tüyleri küçüldü veya kayboldu.

Eski çağlarda dinazorların olduğunu herkes biliyor ve yakın zamandada Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde dinazorlardan bahsedilmiş. Hatta bir yerde dinazor yumurtalarının olduğundan bahsetmiş.

KARACABEY

Yorum yapın