Sevdaya durmak sinema filmi ve Tuba Büyüküstün

Son Güncelleme: 09.09.2020 09:33

Tuba Büyüküstün Sevdaya durmak isimli türk sinema filminde oynamayı kabul edişinin ilginç öyküsünü anlattı ve filmden çok umutlu olduğunu da sözlerine ekledi. İşte sevdaya durmak filmi ve Tuba Büyüküstün;

Horon oynayan ve Lazca türkü söyleyen Tuba Büyüküstün, Kenan Ece ve Hakan Eratik ile kamera karşısına geçtiği filmin hikayesiyle ilgili olarak “Herkes kendi hikayesini kendisi yaratır” açıklamasını yaptı.

Engel tanımayan büyük ve masalsı bir aşkın konu edildiği film, çok eski yıllara dayanan bir hikayeyi anlatıyor. Filmde, 1870’li yıllarda Karadeniz’in Çamlıhemşin ilçesinde yaşayan Esma ve Mustafa’nın aşkı ve bu aşkın önünde duran büyük engel konu ediliyor.

Yusuf Kurçenli’nin senaryosunu yazıp yönettiği ‘Sevdaya Durmak’ filminde Ayla Algan, Civan Canova, Alp Öyken ve Selda Özer de yer alıyor.

FİLMDEKİ İNCE TEMA

“Bu filmde, aşıkların önündeki engeller ayrımcılıktan kaynaklanıyor. İstiyoruz ki bu ayrımcılıklar ortadan kalksın” diyen Kurçenli, her yanıyla Karadeniz’in doğasının ve kültürünün filmde olmasını istediklerini belirterek ellerinden geldiği kadarıyla da bunu gerçekleştirmeye uğraştıklarını söyledi.

Filmi izleyenlerin birbirini seven insanlardan yana olacaklarına inandığını belirten Yusuf Kurçenli, “O zaman ayrımcılığın ne kadar mantıksız olduğu sonucuna varacağız diye düşünüyorum. Bu, bu filmin sorunu olduğu kadar aynı zamanda
insanlığın da bir sorunu” şeklinde konuştu.

TUBA’YI ONURE EDEN TEKLİF

Yoğun yağmur altında zorda olsa devam eden filmde ‘Esma’ karakterini oynayan Tuba Büyüküstün, kendisine teklif geldiğinde “Biz bu hayal ettiğimiz karakteri, senin oynamanı istiyoruz. Hayalimize en çok uyan sensin” denildiğini belirterek “Teklif şekli bir kere çok onure edici bir teklif ve Yusuf Kurçenli gibi deneyimli bir yönetmenin, hayal ettiğini görmesini sağlamak çok büyük bir onur” dedi.

TÜRK SİNEMASINA YENİ İSİM

Filmde ‘Mustafa’ rolünde oynayan Kenan Ece ise İrlanda’da bir dizide oynayarak oyunculuğa başladığını anlattı. Çok büyük bir aşk yaşayan genç bir Karadenizli genci canlandıran Ece, filmde, büyük aşkın önünde yine çok büyük bir engel olduğunu anlattı ve “Bu engelin karşısında çaresiz kalmış bir genç” diyerek rolünü özetledi.

BİR BEY OĞLUNU OYNUYOR

Hakan Eratik de dizide Mehmet isimli bir genci oynadığını anlatarak rolüyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Mehmet, dedesinin dedesinden bu yana Bey olarak gelmiş bir ailenin torunu. Esma’yı görüyor ve ona aşık oluyor. Bu aşk onu bir çıkmaza ve açmaza sürüklüyor.”

FİLMİN BAŞARISINA ÇOK EMİN

Yusuf Kurçenli’yi çocukluğundan beri tanıdığını anlatan Ayla Algan, şimdiden filmin çok iyi bir film olacağına emin olduğunu belirtti.

Filmin 2010 yılının Mart ayında gösterime girmesi planlanıyor.

KARACABEY

Yorum yapın