Köpeklerlerin ataları ve anavatanı belli oldu

Son Güncelleme: 15.09.2020 06:49

Köpekler kurt neslinin evcilleştirilmesi sonucunda oluşmuştur diye devamlı bir söylenti var ama bazen bu yaklaşım değişebiliyor. İşte detaylar;

İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsünden Peter Savolainen ve meslektaşlarının yaptığı araştırmada, köpeklerin ataları olan kurtların ilk defa 16 bin yıl önce Çin’in Yangzı nehrinin güneyinde evcilleştirildiği ortaya çıktı.

Köpeklerin ataları olan kurtların ilk defa 16 bin yıl önce Çin’in Yangzı nehrinin güneyinde evcilleştirildiği bildirildi.

Ria Novosti ajansının “Molecular Biology and Evolution” dergisine dayandırarak verdiği habere göre, köpek ve kurt türlerinin genleri incelenerek yapılan araştırmayla köpeklerin ana vatanının Çin’in Yangzı nehrinin güneyi olduğu belirlendi.

İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsünden Peter Savolainen ve meslektaşlarının yaptığı araştırmada, Yangzı nehrinin güneyindeki köpek türlerinin, Avrupa ve Afrika türlerine kıyasla daha fazla rastlantısal mutasyonlar içeren DNA çeşitliliğine sahip olduğu ve köpeklerin atası olan kurtların ilk defa 16 bin yıl önce bu bölgede evcilleştirildiği ifade edildi.

Dünya genelinde 1500 köpek ve 40 kurt türünün DNA’sını ve genlerindeki değişkenliği inceleyen bilim adamları, bu türler arasından 8 kurt ve 169 köpek türünün de mitokondrial DNA’sını tümüyle çözdü. Dişiler tarafından değişmeden nesilden nesile aktarılan mitokondrial DNA’lar köpek popülasyonunun ilk evrelerindeki çeşitliliğini saptamayı sağladı.

Araştırma, köpeklerin gen havuzunun 10 ana haplogruptan (genetik dal) oluştuğunu ve bu 10 haplogrubun genetik özelliğini taşıyan örneklerin ise sadece Yangzı nehrinin güneyindeki köpeklerde bulunduğunu gösterdi. Araştırmada, köpeklerdeki haplogrup çeşitliliğinin de Asya’dan Avrupa’ya azalarak, Çin’in merkezinde 7, Çin’in kuzeyi ve güneybatı Asya’da 5, Avrupa’da ise 4 olduğu belirtildi.

KARACABEY

Yorum yapın