Süt içerek zayıflayın

Son Güncelleme: 11.09.2020 09:03

Zayıflamak istiyorsanız öncelikle süt içmelisiniz diyen diyetisyenler, sütün zayıflamadaki etkisinin önemine vurgu yaptılar.

Kahvaltılarda doyana kadar yemek yemektense, meyve suyu veya çay yerine bir bardak süt içmek sizi tok tutarak öğle yemeklerinde daha az yemenizi sağlıyor.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yer alan çalışma süresince, Avustralyalı araştırmacılar, sabahları meyve suyu yerine yağsız süt içmenin tokluk hissi verdiğini ve böylece bir sonraki öğünde kalori alımının azaldığını belirledile. Süt içenlerin öğle yemeklerinde yaklaşık 50 kalori (yüzde 9) daha az yemek yediklerini belirten araştırmacılar, çalışmaya katılan aşırı kilolu ancak sağlıklı 34 kadın ve erkeği iki gruba ayırıp, birincisine 570 gram yağsız süt; ikinci gruba ise aynı miktarda meyve suyu verdiler.

Kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki 4 saat boyunca, erkekler ve kadınlar tokluk duygularını ölçtüler ve öğle yemeğinde doyana kadar yemelerine izin verildi. Süt içen yetişkinler daha çabuk doyduklarını ve öğle yemeğinde daha az yediklerini bildirdiler.

Kadınlar nedense erkeklere göre yediklerine fazla dikkat etmiyorlar ama erkekler öyle değil bu konuda bence erkekler biraz daha dikkatli. Evli bayanlar özellikle yediklerine ve içtiklerine hiç dikkat etmiyorlar diyebilirim.

Yorum yapın