Klonlanan Efe buzağı gözlerini açtı

Son Güncelleme: 10.09.2020 04:47

Türkiyenin ilk klonlanan buzağısı Efe isimli hayvan sonunda gözlerini açtı ve yerinde duramıyor. Şu anda bibiron ile beslenen buzağı Türk bilim adamlarının ilk klon buzağısı.

Türkiye’nin ilk klon koyunu Oyalı’dan sonra, Türkiye’nin ilk klon buzağısı olarak İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde dünyaya gelen “Efe” fotoğraf makinelerine poz verdi.
19 ağustosta sezaryenle 25 kg. ağırlığında doğan Efe’yi klonlayan grubun proje yöneticisi Doç. Dr. Sezen Arat, klonlama işleminin yerli ırkların korunması amacıyla yapıldığını söyledi. Klon kardeşi Oyalı’yla da yan yana gelen Efe, dört yaşındaki bir boğanın kulağından alınan hücreden dünyaya getirildi.

‘Anadolu’daki ırkları koruyacağız’
Efe’nin doğumuyla birlikte gen bankasında saklanan bir hücrenin sağlıklı bir bireye dönüşebileceğinin kanıtlandığını belirten Arat şu açıklamayı yaptı: “Projenin amacı Anadolu topraklarında yaklaşık 100 yıldır yaşayan yerli sığır ırkının klonlama teknolojisiyle üretilmesi olanağının belirlenebilmesidir. Yerli ırklar, verimliliği düşük olmakla beraber, hastalıklara ve zorlu iklim koşullarına dirençli, Anadolu topraklarına uyum sağlamış, genetik çeşitliliği fazla ırklardır. Bu ırklar, yurtdışından getirilen verimli ırklara göre daha sağlam yapılıdır. Bu nedenle gelecekte bu ırkların genetik özelliklerinin çok önem kazanacağı düşünülmektedir.”
Ayrıca, İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın işbirliğinde yürütülen “Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi” çalışmaları kapsamında yerli ırkların korunması için çeşitli eylem planlarının hazırlandığı ve bunların yok olma tehlikesine karşı gen bankaları oluşturulduğu kaydedildi.

Bu işlem aslında Anadolu’daki hayvan ırklarını korumak için yapıldı ve ilerde bu ırkların yok olma tehlikesi var. Bu arada Efe çok tatlı görünüyor değil mi?

Yorum yapın