Fare sütü kanser hastalarına çare olacak

Son Güncelleme: 13.09.2020 17:57

Bilim adamlarının deneyleri sayesinde fare sütünün kanser hastalarına çare olabileceği kaydedildi. Yapılan deneyler olumlu sonuçlar verirse kanser artık tarihe karışan bir hastalık olacak.

Donmaya dirençli, “Türk malı buzul ayısı’’ adı verilen bir fare geliştirerek adlarını duyuran TÜBİTAK araştırmacıları bir başarıya daha imza attı..

Araşırmacılar, genetik yapılarında yabancı rekombinant DNA parçası taşıyan “transgenik” farelerin sütlerinde, hücrelerin kontrolsüz bölünmesini önleyen ve özellikle kanser tedavisinde kullanılan insana ait “interferon gamma’’ isimli bir protein üretti. Dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk kez başarı sağlanan bu çalışmayla kanser, hepatit ve viral enfeksiyonlar gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan söz konusu protein daha bol üretilebilecek.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi proje görevlilerinden Doç. Dr. Haydar Bağış, “transgenik’’ hayvanların, üretim tekniklerinin gelişmesiyle biyoloji, tıp ve veterinerlik alanlarındaki araştırmaların hız kazandığını belirterek “Böylece ‘interferon gamma’ adlı proteinlerin kanser tedavisinde daha bol, saf, sağlığa uygun ve ucuz üretilmesinin de önü açıldı” dedi.

Taraf

Yorum yapın