Oruç sağlığa iyi geliyor

Son Güncelleme: 10.09.2020 20:02

Orucun sağlığa iyi geldiğini doktorlar kanıtlamış durumda. Yapılan araştırmalar orucun gerçekten insan sağlığı için çok gerekli olduğunu ortaya koymuş.

Hazreti Muhammed(s.a.v)’in ‘Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız’ hadis-i şerifinden hareketle araştırmalar yapan Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Yiğitoğlu, ilginç sonuçlara ulaştı…

Oruncun kalp yağlanması için şifa olduğunu belirten Yiğitoğlu, vücutta birçok hastalık yapan toksik etkili kimyasalların da oruçla uzaklaştırıldığını söyledi. Yiğitoğlu, “Oruç gibi açlık durumlarında bacak ülserlerinin iyileşmesi, bronşinal astım, romatizma, sedef hastalığının iyileşme eğilimine girmesi toksik maddelerin vücuttan atılmasıyla ilgili” dedi. Yiğitoğlu, “Asırlar öncesinden ‘Her şeyin bir temizleyeni (zekatı) vardır, bedenin temizleyeni (zekatı) oruçtur. buyuran Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) zaman ve bilim doğruluyor” dedi.

Orucun biyolojik bedenin temizleyicisi olduğuna işaret eden Yiğitoğlu, yıl boyunca yorulup, yıpranan organ ve hücrelerin oruçla dinlenip, yenilendiğini ifade etti. Karaciğerin yüzde 2-5’inin yağlardan oluştuğunu kaydeden Prof. Yiğitoğlu, yağlı karaciğerde bu oranın yüzde 25-50’ye çıktığına vurgu yaptı. Oruçluyken az kalori alındığı için karaciğere daha az yağ asidi ve glukoz geldiğini belirten Yiğitoğlu, “Sünnete uygun fazla yenilmeden tutulan oruç karaciğer yağlanmasını önler” dedi.

Benzer şekilde, orucun kalp yağlanması için şifa hükmü taşıdığını söyleyen Yiğitoğlu, oruç sırasında kalp kaslarının glikojen depolarını iki misli artırdığını bu sebeple oruç esnasında kalp krizi geçirenlerin sağ kalma ihtimalinin iki misli olduğunu ifade etti. Yiğitoğlu, kalbin yakıt olarak tercih ettiği yağ asitlerini Ramazan’da daha çok bulduğunu belirtti.

DEMiR MiKTARI DÜŞÜYOR

Hastalık yapan toksik etkili kimyasal maddelerin oluşması için demire ihtiyaç olduğunu belirten Yiğitoğlu “Demir miktarının düşük olması halinde toksik madde üretimi azalıyor. Oruç tutanlarda demir miktarı düştüğü için toksik madde ortaya çıkması azalıyor. Çünkü toksik maddeler daha çok yağ dokusunda depo ediliyor. Açken yağların yıkılımıyla açığa çıkan toksik maddeler oruç gibi kesintili açlık durumunda temizlenmiş oluyor” şeklinde konuştu.

İnancınız yoksa bile tutun diyeceğim ama inancı olmayanın sağlığınada etki edermi bilemem.

Yorum yapın