ispanya’da ilk yüz nakli başarı ile yapıldı

Son Güncelleme: 22.09.2020 06:14

Yüz nakli aslında şu ana kadar defalarca yapıldı diye biliyordum ama bu haberi okuyunca ilk yapıldığını öğrenmiş oldum. İspanya’da ilk defa yüz nakli yapılmış başarılı sonuçlar elde edilmiş.

İspanya’nın doğusundaki Valencia kentinde bulunan La Fe Hastanesi’nde, 43 yaşındaki bir erkeğe yüz nakli yapıldı.

Dünyada sekizinci, İspanya’da ilk olduğu belirtilen ameliyatın 15,5 saat sürdüğü açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 30’dan fazla doktorun katıldığı ameliyatla, 43 yaşındaki hastaya, trafik kazasında ölen ve organlarını bağışlayan 35 yaşındaki bir erkeğin yüzü nakledildi.

Valencia’da yapılan ameliyata, Sevilla’daki Virgen del Rocio ve Barcelona’daki La Vall d’Herbon hastanelerinden doktorlar da katıldı.

Hastanın vücudunun yüz naklini kabul edip etmediğini görmek için hastanın iki hafta kadar gözetim altında tutulacağı belirtildi.

Gülümseyebiliyor…

Hastane yetkilileri, ülkenin ilk ancak yeni dil ve çene naklini de içermesi nedeniyle dünyada da ilk olan yüz nakli hastasının yeni görünüşününü çok beğendiğini ve gülümsediğini açıkladı.

Yaklaşık 10 yıl önce radyoterapi tedavisi yüzünden yüzünün bir kısmını yitirdiği açıklanan hastanın, 10 yıl aradan sonra yemek yemeyi ve konuşmayı öğrenebileceği belirtildi.

Ülkenin doğusundaki Valencia kentinde geçen hafta ameliyat edilen 43 yaşındaki kişinin 1 hafta içinde taburcu olacağı kaydedildi.

Dünyada ilk yüz nakli 2005 Kasım ayında Fransa’da bir kadına uygulanırken, Fransa dışında bu tür ameliyatlar sadece ABD ve Çin’de yapıldı.

Haberin devamını okumak gerekliymiş sanırım. İspanyada yapılan ilk yüz nakliymiş yoksa dünyada çok kere yüz nakli yapılmış örnekler varmış.

Yorum yapın