Girişimci ve kadın olmak

Son Güncelleme: 19.09.2020 17:51

Girişimci ve kadın olmak – Kadın ya da erkek girişimciler için başarı kazanmanın şartları farklı değildir ama kadınlar iş hayatında biraz daha şanslı.
Çünkü cesaret, vizyon, dayanıklılık, detaylarla ilgilenmek yanısıra duygu zenginliğinden doğan önseziler kadınların bence, iş hayatındaki en önemli silahlarıdır.

Kadınların hangi açılardan daha güçlü olduklarını birkaç kalemde toplayalım:

Küçük yaşta sorumluluk

Kız çocuklarından genellikle -erkek kardeşlerinden beklenmeyen- bir sorumluluk istenir. Etraflarına sahip olmaları, kardeşlerini ya da akrabalarını kollamaları, hatta onlara hizmet etmeleri beklenir. Bunu eleştirmiyorum. Aksine dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu; kadınların küçük yaşta sorumluluklar üstlenmesi, ileride iş hayatında avantajları haline gelecektir. Çünkü neyi, nasıl yöneteceklerini daha küçük yaştan öğrenmeye başlamış oluyorlar.

Bir koltukta birkaç karpuz

Kendi oyunları arasında, başka sorumluluklar üstlenmekten kaynaklanan “aynı anda bir çok işi yapma” özelliği de kadınların üstünlükleri arasındadır ki iş hayatındaki erkeklere nazaran, bir başka avantaj da budur.

Çevrenizdeki kadınlara bir bakın; telefonla konuşurken, evdeyse aynı anda ojesini sürüyor olabilir, işyerindeyse muhtemelen e-maillerini okuyordur. Ya da randevulerini kontrol ediyordur. Kadınların bu pratikliği, erkeklerin çoğunda bulunmaz.

Kolay iletişim

Kadınların, diğer insanlarla ilişki kurması daha kolaydır. Üstelik bu kişilerden kolayca yardım da isterler. Bunu gurur haline getirmezler. Bu nedenle de zorlukları aşarken daha kolay destek bulurlar. Erkekler ise genellikle sormak için çok sıkışmayı beklerler, bu da işleri açısından gecikme ve bir şeylerin kaybedilmesi anlamına gelebilir.

Güçlü önseziler

Duygularına güvenmek herzaman kötü değildir. Bazen iş hayatı ve girişimcilik cesaret ve önsezi gerektirir. Mesela, ülkemizde cep telefonu işine girmek için hesap kitap yapıp, sonra yanlış iş olduğunu düşünerek girmeyen gruplar var. Ama bugün cep telefonu işi ülkenin en karlı işi durumunda.

İşte önsezi ve duyguları güçlü olması kadınların diğer bir avantajıdır. Kadınlar cesur da olduklarından, genellikle kafalarına koyduklarını yaparlar. Bununla işlerin her zaman duygularla yapılabilirliğini kastetmiyorum. Elbette hesap, kitap, iş planı, bütçe önemli ama zaman zaman cesaret ve önsezi de önemli olacaktır.

Sabır ve dayanıklılık

İşte kadınların diğer önemli 2 özelliği. Girişimcilik için bu 2 özelliğin önemi büyük. İşi başlatmaktan daha önemliolan, sürekliliğini sağlamak, sorunlar karşısında pes etmemektir. Kadınlar doğuştan sabırlıdırlar. Hedeflerine ulaşmak için beklerler.

Müşteriler, karşılarında sürdürülebilir şirketler görmeyi isteyeceklerdir. Bu nedenle kadınların dayanıklılığı avantajlarıdır. Servisin ve ürün kalitesinin sürekliliği de önemlidir.

Kendilerini iyi tanıtırlar

Kadınlar doğal olarak kendilerini tanıtmayı ve seslerini duyurmayı severler. Eğer yaptıkları işi seviyorlarsa da, onları durdurmak, susturmak mümkün olmayacaktır. Karşılarına çıkan potansiyel müşterilerine bütün detayları bir kalemde anlatacaklardır. Ayrıca iş hayatında, kontaklarını kullanmakta da kadınlar her zaman başarılıdır. İlişkilerini kullanarak başarıya ulaşmaları zor olmaz.

Sonuç olarak: Kadın girişimci olmak gibi bir düşünceniz varsa, hiç beklemeyin, hemen harekete geçin. Unutmayın, kadın olarak siz zaten avantajlısınız.

Bu yazı hakkında yapılan yorumlar;
PERLE: bunca agir sorumluluklarin altindan kalkan biz ve bunca karpuzu koltugumuza sigdiran biz ama bizim herseyi kolay kazandigimizi iddia eden kuvvetimizle alay eden siz erkekler bu metni iyi okuyun derim..

Ziyaretçi: Valla sezarın hakkını sezara verecem istemedende olsa… ”hem girisimci hem kandın olmak” bunun üstesinden ancak kadınlar gelirdi zaten. bir erkegi düsnebiliyomusunuz böyle Hey Allahım İyiki Erkegim Sana Tskler Ediyorum….

Sizde yorum yazabilmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorum yapın