Asitli içecekler için çabuk yaşlanın

Son Güncelleme: 16.09.2020 08:27

Asitli içeceklerin zararları saymakla bitmez ve bunların arasında en önemliside hızlı bir şekilde yaşlanmaya yol açması. Bende Alkol içen birisi olarak Alkolü bıraktıktan sonra devamlı kola içiyorum. Bu haberi okuduktan sonra sanırım bir daha asitli içeceklere dokunmayacağım.

Özel Konya Farabi Hastanesi dahiliye uzmanı Uzm. Dr. İsmail Güner, asitli içeceklerin DNA’ya verdiği zararla parkinson, sinir sistemi bozukluğu ve hızlı yaşlanma gibi hastalıklara davetiye çıkardığını dile getirdi.

Güner, “Yapılan araştırmalar, asitli içeceklerde bulunan sodyum benzoat (E211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin ‘güç istasyonu’ olarak tanımlanan mitokondride DNA hasarına yol açtığını gösteriyor. Bu kimyasal maddeler de zamanla DNA’yı devre dışı bırakıyor.” dedi. Asitli içeceklerin açlığı bastırmadığını, tersine ek gıda alımını körüklediğini, bunun da obeziteye yol açtığını ifade eden uzman Dr. İsmail Güner, “Bu tür içeceklerin içersinde yer alan fruktoz ve glikoz maddeleri, obeziteyi birinci derecede tetikleyen güçlü insülin salgısına sebep oluyor. Ayrıca kafein ve fosforik asit kemik matriks proteinlerine bağlanarak çocuk ve yaşlılarda özellikle kemik döngüsünü engelleyerek osteoporoza sebep oluyor.” dedi.

Dikkat edin çok fazla tüketilen asitli içecekler bağımlılı yaptıkları kadar insan vucudunada aşırı zarar veriyorlar.

Yorum yapın