Alkol, kadınların bebeklerinide etkiliyor

Son Güncelleme: 20.09.2020 08:05

Azıda çoğuda zarar dedikleri şey Alkol, kadınların bebeklerinde ilerde davranış bozuklukları oluşmasın sabep oluyormuş. Özellikle hamile bayanlar bu haberi dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

İsveç’te yapılan bir araştırmada hamileyken alkol alan kadınların bebeklerinde davranış bozuklukları görüldüğü ortaya çıktı. İsveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre; hamilelik esnasında alınan en düşük miktardaki alkol bile anne karnındaki cenine zarar veriyor. Alkol, çocuğun fizyolojik yapısına etkisi yanında, davranış bozukluklarına sebep oluyor.

Konuyla ilgili yayınlanan raporda, haftada bir ile dört bardak arası alkol alan kadınların çocuklarının üçte ikisinde doğum sonrasında davranış bozuklukları tespit edildiği kaydedildi. Dünyada konuyla ilgili çeşitli araştırmaların yapılageldiğini ve bazı araştırmacıların az miktarda olmak kaydıyla alkol kullanımına müsaade ettiği hatırlatılan raporda, son araştırmalar ışığı altında az da olsa alkolün zararlı olabileceğinin altı çizildi. İsveç’te 2004 yılında yapılan bir araştırma, kadınların yüzde 30’unun alkol kullanımını gebelikte bırakmadığını ortaya koymuştu.

Kadınları ilgilendirdiği kadar erkekleri de ilgilendiren bir haberdi sanırım bu. Kimse zaten alkolik bir eş istemez.

Yorum yapın