Nefes sinema filmi

Son Güncelleme: 20.09.2020 03:08

Nefes Türk sinema filminin fragmanı internet üzerinde izlenme olarak rekorları alt üst etti. Yüzbaşı, askerlerine tek tek, ‘Annen var mı?’, ‘Karın var mı?’ diye soruyor. ‘Ölürsünüz!’ diye bağırıyor sonra ve devam ediyor: ‘Sen uyursan herkes ölür. Uyumayacaksınız! Yemeyeceksiniz, dinlenmeyeceksiniz. Sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim. Ölmenizi yasaklıyorum. Anlaşıldı mı asker?’ ‘

SENARİST ESKİ SUBAY
Filmin senaryosu aynı zamanda filmin yönetmeni olan Levent Semerci ile Mehmet İlker Altınay ve Hakan Evrensel’e ait. Senaryo Hakan Evrensel’in ‘Güneydoğudan Öyküler’ adlı kitabından uyarlandı. Kitabında Güneydoğu’da yaşanan terörü anlatan Hakan Evrensel, askeri okul mezunu. Uzun yıllar Güneydoğu’da subay olarak görev alan Evrensel, kendi isteğiyle ordudan ayrıldıktan sonra tanıklıklarını kitaplaştırdı.

TAHTALI DAĞI’NA KARAKOL KURULDU
Levent Semerci’nin yönetmenliğini yaptığı film, Antalya’nın Kemer İlçesi yakınlarındaki Tahtalı Dağı’nda çekildi. Film için dağda, 2365 metre yükseklikte, küçük bir karakol kuruldu. Tahtalı Dağı’nı tercih etmesinin nedeni, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne jeolojik olarak benzemesi. Filmde 40 askeri canlandıran oyuncular, Türkiye’nin farklı illerindeki konservatuvarlarda okuyan, isimsiz öğrencilerinin arasından seçildi.

Böyle filmlerin milletçilik ruhumuzu nasılda kenetlendirdiğini ve bizleri milli değerlerimiz uğrana nasılda kenetlediği görmek bizleri sevindiriyor.

Yorum yapın