Parlak ve Canlı Saçlara Sahip Olun

Son Güncelleme: 10.09.2020 18:20

Parlak ve Canlı Saçlara Sahip Olmak bütün bayanların ve erkeklerin en çok istediği şeydir. Saçlarımız güzelliğimizin en önemli tamamlayıcısıdır. Herkes parlak canlı saçlara sahip olmak ister. Unutulmamalıyız ki ancak sağlıklı saçlar canlı ve parlaktır.

En önemlisi saç tipinizi bilmek

Normal saçlar: Parlak, canlı, sağlıklı bir saç türüdür. Problemi yoktur.

Kuru saçlar: Genellikle dış etkilerden yıpranmış, saç derisinin yeterli miktarda yağ salgıılamaması durumunda görülen, mat, elastikiyetini kaybetmiş, kolay kırılan saç tipidir. Özel bakımlar uygulanması ve sık yıkanmaması gerekir.

Yağlı saçlar: Saç deriniz normalden fazla yağ ürettiği, çok kısa sürede yağlanabilen sık yıkanmak isteyen saç tipidir.

Kırık saçlar: Kötü kullanılmış, cansız, mat görünümlü saç tipidir. Sık sık boyamak, perma, defrize yapmak saça bu tür zarar verebilir. Özel bakımlar uygulamalı ve saçlar düzelene kadar sık sık kesilmelidir.

İnce telli saçlar: Tamamen genetik bir yapıdır ve bu saçların kalınlaştırılması mümkün değildir. Bu tip saçlara hacim kazandıracak ürünler kullanılmalı, güneşle fazla temas ettirilmemelidir.

Kepekli saçlar: Saç derisinin kabuk bağlayarak pul pul dökülmesidir. Yanlış şampuan veya sabun kullanımından olabilir. Kepeğin sebebi bulunmadan problem çözülemez.

Saç sağlığını etkileyen olumsuz etmenler

• Stres, yanlış beslenme, hormonol dengesizlikler, kimyasal spreyler, yanlış seçilen şampuanlar saçlarımıza zarar verir.
• Gnümüzde sıkça yapılan perma, defrize, boya, fön gibi uygulamalar uzman işiler tarafından yapılmadığında ve kalitesi düşük ürünlerle yapıldığında saçlarımızı yıpratır.
• Özellikle yaz aylarında saçlar güneşin doğrudan etkisinden korunmalı, havuz veya
denizden çıkıldığında bol su ile çalkalanmalıdır. Tuz ve klor saç sağlığını olumsuz etkiler.
• Saç kurutulurken fön en az 20 cm uzaktan uygulanmalıdır. Islak saç çok zayıftır. Tararken de çok sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde çok kolay kırılabilir. Saçları doğal yollar ile kurutmak en sağlıklısıdır.

Sağlıklı saç için nasıl beslenmeli?
Saçlar için meyve, sebze yağsız et, balık ve yoğurt tuketimimiz önemlidir. A-E –B5-C vitaminleri saça hayat verir.

Saç bakımı için maske önerisi

Kepekli saçlara kekik: 1 avuç kekik 1 lt su ile kaynatılır. Süzülür. Saç yıkandıktan sonra bu losyon ile masaj yapılır.

Onarıcı bakım: 50 gr adaçayı, 1 çay bardağı lavanta, 1 çay bardağı kekik, 1 çay bardağı at kuyruğu otu ,1 lt su ile kaynatılır. Saç yıkandıktan sonra saç diplerine masaj ile yedirilir ve saçlar bol su ile çalkalanır.

Kuru ve yıpranmış saçlar için besleyici bakım maskesi: 1 yumurta sarısı, yarım çay bardağı saf zeytin yağı,1 yemek kaşığı badem yağı saç diplerine masaj ile yedirilip 20 dakika beklenilir.Sonra saç ılık su ile çalkalanır. Bu bakım ayda bir önerilir.

Bu yazımız forumumuzun eski arşivinden alınmıştır yani yine Nazlimcafe.com sitesine aittir ve Esmeralda tarafından yazılmıştır.

Yorum yapın