Aşırı sex isteği saçlarınızın dökülmesine yol açabilir

Son Güncelleme: 21.09.2020 03:36

Aşırı sex isteği saçlarınızın dökülmesine yol açabilir – Uzmanlar bu konuda belkide şu ana kadar hiç bir belirtisi yada etkisini fark edememişler ki bunu ancak şimdi söyleyebiliyorlar. Aşırı cinsel ilişki isteği saçınızın dökülmesine yol açabilirmiş. İşte detaylar;

Hem erkekler hem de kadınlar için yaz dönemi aşkları unutulmazdır. Özellikle gençler yaz döneminde kendilerini aşkın kollarına atmaya hazırdırlar. Bu aslında her iki cins için de geçerlidir. Revigen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, testesteron hormonlarının hem seni aşık ettiğini hem de saçını döktüğünü belirtti ve aşkı doya doya yaşarken saçını kurtarma yollarını anlattı.

Yaz aşklarının temel nedeni yaz döneminde gün ışığına daha uzun süre maruz kalma ile her iki cinste de cinsel iştah olarak tanımlanan libidonun artmasıdır. Bu yaz döneminde libido artışının temel nedeni ilkbaharın ortalarından itibaren yaz döneminin sonuna kadar kanldaki yüksek düzeylerde saptanan testosteron hormonudur. Bu hormon yaz aşklarının ateşli geçmesini sağlarken her iki cinste de saçların zayıflamasına neden olmaktadır. Erkeklik hormonu olarak bilinen androjenik hormonlar, saç köklerini uyku fazına sokan ve saç gelişimini baskılayan hormonlardır.

Yaz döneminde bu yüksek hormon düzeylerine maruz kalan saç kökleri birkaç hafta içinde saç gelişiminin olmadığı uyku fazına girerek birkaç ay saçlı deride bulunduktan sonra dökülmeye başlar. Bunu bizler sonbaharda artmış saç dökülmesi şeklinde görürüz. Diğer bir deyişle, yaz aşklarını ateşli yaşarken yaz dönemi boyunca saçlarımız cansızlaşacak ve sonbaharda saç dökülme şiddeti artacaktır.

Öyleyse yaz aşkı yaşarken saçlarımızdan olmamak için ne yapacağız?

Bu dönemde çok dikkatli davranmamız lazım. Saç dökülmesi için kullanılan bazı finasterid isimli maddeyi bulunduran ilaçlar erkeklerde cinsel yetersizliklere neden olurken, aynı zamanda depresyon bulgularının ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Doğrudan saça uygulanan ve aslında hipertansiyon ilacı minoksidil ise hiç kimse tarafından kabul görülemeyecek, yüzde ve hatta vücutta kıllanmaya neden olabilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki saç dökülmesinin önlenmesi ve dökülen saçların tekrar kazanılması günümüzde çok daha kolay gerçekleşmektedir.

Japon bilim adamları yıllarca süren araştırmalar sonunda bin ayrı fitokimyasalı test etmiş ve elma kabuğunda bulunan Procyanidin B2 Dimeri adı verilen bir maddenin bilinen tüm saç çıkarıcılardan daha etkili olduğunu göstermişlerdir. Bu doğal molekül doğrudan saçlı deriye uygulanmakta, erkeklik hormonlarının saça zarar vermesi engellenmekte ve yeni saç gelişimini uyarmaktadır. Ülkemizde de içinde Procyanidin B2 Dimeri bulunan saç çıkartıcı ve geliştirici formüller eczanelerde bulunuyor. Gençler, Japon bilim adamlarına başlarına gelebilecek kötü şeylerden korundukları için çok şey borçlular. Artık günümüz gençleri yaz döneminde ateşli aşklarını yaşarlarken yaz sonunda saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmayacaklar. Çünkü yazın baştan çıkarken, saçın da baştan çıkarılması artık mümkün…

Yorum yapın